LKD’nin 13. Olağan Genel Kurulu Yapıldı

lkdlogo

Derneğimizin 13. Genel Kurulu, 18 Haziran 2016 Cumartesi günü, Elektrik Mühendisleri Odası Genel Merkezi’nin ev sahipliğinde yapıldı. Genel Kurul sonuçlarını paylaşıyoruz.

Genel Kurul’da yapılan oylama sonucunda 2016-2017 dönemi LKD Yönetim Kurulu’na seçilen üyelerin, aralarında yaptıkları görev dağılımı sonrası Yönetim Kurulu şu şekilde oluştu:

– Volkan Uygun (Başkan)

– Duygu Hatipoğlu Aydın (Genel Sekreter)

– Adil Güneş Akbaş (Sayman)

– Ahmet Sezgin Duran (Üye)

– Barış Büyükakyol (Üye)

 

Oylama sonucunda, Denetleme Kurulu ise

– Volkan Evrin (Başkan)

– Türker Gülüm

– Oktay Dursun

olarak belirlendi.

20 Haziran 2016

Posted In: Yk

TBD Ulusal Bilişim Kurultayı Danışma Kurulu Toplantısına Katıldık

Türkiye Bilişim Derneği’nin 3-5 Aralık 2015 tarihlerinde Ankara’da düzenleyeceği 32. Ulusal Bilişim Kurultayı[1] etkinliğinin Danışma Kurulu, 10 Temmuz 2015 Cuma günü 14.00-17.00 arasında toplandı. Toplantıya LKD adına yönetim kurulu üyesi Adil Güneş Akbaş katıldı.

Toplantının ilk kısmında TBD yetkilileri tarafından etkinliğin tarihçesi ve bu yılki planlamalar hakkında bilgi verildi. Ardından ikinci kısımda katılımcılardan etkinliğin içeriğine dair öneriler alındı.

32. Ulusal Bilişim Kurultayı’nda ele alınacak konu başlıklarına LKD olarak bizim de bazı önerilerimiz oldu. Bilişim dünyasının en güncel konularından birinin geçtiğimiz haftalarda patlak veren “Hackingteam skandalı” olduğunu, gözetim uygulamalarının yeniden yoğun biçimde gündeme geldiğini ve düzenlenecek olan kurultayda da bu konunun ele alınması gerektiğini belirttik. Kişisel verilerin korunması ve özel hayatın mahremiyetine saygı gösterilmesi konusunda Türkiye’de de güçlü bir kamuoyu oluşturulması adına bu kurultayın önemli bir olanak sağlayabileceği için oturumlarda mutlaka bu konulara yer verilmesini önerdik. Gözetim ve sansür uygulamalarından korunmak konusunda özgür yazılımların özel mülk yazılımlara göre daha ileride olduğunu, bu sebeple kurultayda özgür yazılımların kullanımını teşvik edici ve öğretici içerikler sunulabileceğini, gerekirse bu yönde sağlanacak içeriğe ve düzenlenebilecek atölyelere katkı sağlayabileceğimizi ilettik.

Sadece gözetim ve sansüre karşı kullanım açısından değil, Türkiye’nin bilişim alanında ilerleme kaydetmesi açısından da özgür yazılımların önemine vurgu yaptık. Özel mülk yazılımların ithal edilmesine dayanan bilişim politikalarıyla bilişim alanında üretken hale gelmenin gecikeceğini, özgür yazılımların bu noktada sağladığı avantajlar sebebiyle teşvik edilmesi gerektiğini ve düzenlenecek etkinlikte de buna yer verilmesinin önemli olduğunu belirttik. 7 Haziran’daki milletvekili seçimleri öncesi çeşitli siyasal partilerin özgür yazılıma değindiklerini hatırlatıp, bu vesileyle, kurultaya çağırılacak olan siyasi parti temsilcilerinden bu konuyu ele almalarının istenebileceğini söyledik. Başta kamu kurumları olmak üzere, bilişim alanında çalışanların hak kayıplarına uğradığına, taşeronlaşma ve güvencesizlikle karşı karşıya kalarak yaşadıkları sorunların gün geçtikçe arttığına, kurultayda bu konuya yer verilmesi gerektiğine değindik.

Son olarak, Türkiye’de İnternet erişim ücretlerinin diğer ülkelerin birçoğuna göre daha pahalı olduğunu, İnternet erişimini insan hakkı olarak kabul eden bazı ülkelerin bulunduğunu ve bunu örnek alarak Türkiye’de İnternet erişiminin ucuzlatılması ve yaygınlaşması konusunun kurultay gündemine alınmasını önerdik.

[1] http://www.bilisim.org.tr/

13 Temmuz 2015

Posted In: Yk

LKD’nin 12. Olağan Genel Kurulu Yapıldı

lkdlogo

Derneğimizin 12. Genel Kurulu, 21 Haziran 2015 Pazar günü, Elektrik Mühendisleri Odası Genel Merkezi’nin ev sahipliğinde yapıldı. Genel Kurul sonuçlarını ve fotoğrafları paylaşıyoruz.

Genel Kurul’da yapılan oylama sonucunda 2015-2016 dönemi LKD Yönetim Kurulu’na seçilen üyelerin, aralarında yaptıkları görev dağılımı sonrası Yönetim Kurulu şu şekilde oluştu:

– İzlem Gözükeleş (Başkan)

– Duygu Hatipoğlu Aydın (Genel Sekreter)

– Adil Güneş Akbaş (Sayman)

– Mustafa Zafer Çakmak (Üye)

– Ahmet Sezgin Duran (Üye)

 

Oylama sonucunda, Denetleme Kurulu ise

– Volkan Evrin

– Türker Gülüm

– R. Elifcan Çakmak

olarak belirlendi.

 

Volkan Uygun’un fotoğraflarından oluşan albüme şu adresten ulaşabilirsiniz: http://galeri.linux.org.tr/index.php/12-Genel-Kurul-2015

 

 

24 Haziran 2015

Posted In: Yk

GNU 30 Yaşında!…

Tüm dünyada Özgür Yazılım’ın bayraktarlığını yapan GNU, 27 Eylül 2013 itibari ile 30 yılı devirmiş oldu.

[ Celebrate 30 years of GNU! ]

 

Özgür Yazılım Vakfı’nın (Free Software Foundation – FSF) önderliğinde kutlanan bu gün Türkiye’de de Linux Kullanıcıları Derneği (LKD) tarafından kutlanacaktır.

  Konuşmacılar: İzlem Gözükeleş, Mustafa Akgül
  Tarih: 27 Eylül 2013 Cuma
  Saat: 18.30
  Yer: Elektrik Mühendisleri Odası Genel Merkezi
  Ihlamur Sk. No:10 Kızılay/Ankara

GNU, çekirdeği, sistem araçlarını, açıcılarını, kütüphanelerini ve son kullanıcı yazılımlarını içeren bir işletim sistemidir. İsminin açılımı GNU’s Not Unix” (GNU Unix değildir) dir. Bu ismi almasındaki sebep de tasarımının Unix’e benzerken kendisinin özgür yazılım olması ve herhangi bir UNIX kodunu içermemesidir. GNU işletim sistemi planı 1983 Eylül’ünde Richard Stallman tarafından duyurulmuş, 1984 Ocak ayında işleyişe başlamıştır. 2006 itibarıyla GNU hâlâ etkin olarak gelişmektedir. GNU’nun geliştirilmesi GNU Tasarısı tarafından gerçekleştirilmektedir ve bu tasarı altında birçok GNU belgeleri ve yazılımları bulunur.

Özgür Yazılım, kullanıcıların yazılımı çalıştırma, kopyalama, dağıtma, üzerinde çalışma, değiştirme ve daha da iyileştirme özgürlüğüne atıf yapar. Kullanıcılar tüm bu özgürlüklere sahipse, o zaman bu program özgür yazılımdır [Stallman, R.M., 2009, s.51-52]

Özgürlük 0 : Herhangi bir amaçla programı çalıştırma özgürlüğü.

Özgürlük 1: Programın nasıl çalıştığı üzerine çalışma ve yazılımı ihtiyaçlara göre uyarlama özgürlüğü (Kaynak koduna erişebilmek, bunun için bir ön şarttır).

Özgürlük 2: Komşumuza yardım etmenizi sağlayacak şekilde kopyaları yeniden dağıtabilme özgürlüğü

Özgürlük 3: Programı daha da geliştirilebilme ve elde ettiğiniz yazılımı toplumun faydalanabilmesi için herkesle paylaşabilme özgürlüğü (Kaynak koduna erişebilmek, bunun için bir ön şarttır).

Bu felsefenin kurucusu olan Özgür Yazılım Vakfı (Free Software Foundation – FSF) tarafından duyurulan Genel Kamu Lisansı (GNU General Public License – GPL) en yaygın özgür yazılım lisans modellerinden biridir. Günümüzde GNU GPL, GNU FDL, Creative Commons, LGPL, AGPL, Mozilla, BSD vb. özgür yazılım lisans modelleri ile geniş bir yazılım çeşitliliği ve paylaşım oluşmuş durumdadır.

Özgür Yazılım gerek bilgisayar yazılımlarının ve içeriklerinin daha hızlı ve özgürce gelişmesine gerekse bu kavramların ve ürünlerin tüm kamuoyuna hızlı ve etkin bir şekilde dağılmasına ve paylaşılmasına olanak vermektedir. Sonuçta, yazılım bir insan ürünüdür. Bir kişinin, bir ekibin ya da bir kurumun bilgi, emek ve katkısı ile ortaya çıkmış bu eserlerin hem hukuki haklarının korunması hem de özgürce paylaşılabilmesi Özgür Yazılım lisansları ile sağlanabilmektedir. Bilgi teknolojilerinin hayatımızı şekillendirdiği çağımızda, özgür yazılım felsefesi, ürünleri ve lisansları, toplumun bu olanaklardan en fazla yararlanmasının da önünü açmaktadır. Özellikle İnternet’in dünyayı küçültmesi ve küresel bir topluma giderken, bilginin daha fazla katılımla büyüyeceği, insanlığın ortak aklını geliştireceği gerçeği doğrultusunda, hukuk sisteminin de bu konuda kendini gözden geçirmesi gerektiği açıktır.

[1] Richard M. Stallman, 2009. Özgür Yazılım, Özgür Toplum, Richard M. Stallman’ın Seçme Yazıları. İngilizce aslından çevirenler: Serkan Çapkan, İzlem Gözükeleş, Tahir Emre Kalaycı, Çiğdem Özşar, Birkan Sarıfakıoğlu, TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası, Ankara.

25 Eylül 2013

Posted In: Yk

LKD’nin 10. Olağan Genel Kurulu Yapıldı

Derneğimizin 10. Genel Kurulu, 15 Haziran Cumartesi günü, Elektrik Mühendisleri Odası Genel Merkezi’nin ev sahipliğinde yapıldı. Detaylı rapor hazirlanıyor, öncesinde Genel Kurul sonuçlarını ve fotoğrafları paylaşıyoruz.

Genel Kurul’da yapılan oylama sonucunda Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu:

– Volkan Evrin

– Samed Beyribey

– Hikmet Coşkun Gündüz

– Adil Güneş Akbaş

– Duygu Hatipoğlu Aydın

Denetleme Kurulu ise

– Doruk Destan Sarpkaya

– Nuri Kerem Ersoy

– Cenk Atay

olarak belirlendi.

Volkan Uygun’un fotoğraflarından oluşan albüm: http://galeri.linux.org.tr/10-Genel-Kurul

 

 

17 Haziran 2013

Posted In: Yk

LKD’nin 9. Olağan Genel Kurulu Sonuçlandı

Linux Kullanıcıları Derneği’nin 9. Olağan Genel Kurulu 16 Haziran 2012 tarihinde yapıldı. Elektrik Mühendisleri Odası Genel Merkezi’nin ev sahipliği yaptığı toplantı 3 saatte tamamlandı. Yer yer balkonda, yer yer salonda sohbet eden üyeler bol bol hasret giderdi.

Genel kurul sonucunda derneğin yönetim kurulunun yarısından fazlası değişerek yenilendi. Yönetimde 4 dönemdir görev alan Hakan Uygun, Alper Oğuz ve Onur Küçük, derneğin farklı çalışmalarına yoğunlaşabilmek için yeni dönemde yönetimde bulunmadılar.

2012-2013 dönemindeki LKD yönetim kurulu aşağıdaki üyelerden oluşuyor:

 • Volkan Evrin (Başkan): Derneğin 13 numaralı üyesi. 2000 yılından beri dinleyici ve sempatizani olarak bulunduğu dernek içinde 2006-2008 döneminde dernek yönetim kurulu üyeliği, 2008-2012 yılları arasında dernek genel sekreterliği yaptı.
 • Samed Beyribey (Genel Sekreter): Derneğin 1014 numaralı üyesi. 2008-2011 yılları arasında derneğin üye kayıtlarının ve ilişkilerinin toparlanmasında görev aldı. 2011-2012 yılları arasında dernek saymanlığı yaptı. Piknik, kahvaltı, atölye ve benzeri üyeleri buluşturan organizasyonlar düzenledi. Dernek idari kurulunun aktif bir üyesi olarak irili ufaklı birçok çalışmada yer aldı. Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde ve konferanslarında, dernek adına Linux ve özgür yazılımlar üzerine konuşmalar yaptı.
 • Adil Güneş Akbaş (Sayman): Derneğin 1067 numaralı üyesi. Özgür Web Teknolojileri Günleri etkinliğinin ortaya çıkarılmasında ve düzenlenmesinde, 2011-2012 Özgür Yazılım ve Linux Günleri çalışmalarında aktif rol aldı. 2010 yılından beri sponsor çalışma grubunda görev alıyor. Çeşitli etkinliklerde dernek adına Linux ve özgür yazılımlar üzerine konuşmalar yaptı.
 • H. Coşkun Gündüz: Derneğin 408 numaralı üyesi. 2004’ten beri derneğin çevresinde. 2009 şenlik çalışmalarında aktif görev aldı. 2008-2010 yılları arasında seminer çalışma grubu başkanlığı/üyeliği yaptı. Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde ve konferanslarında, dernek adına Linux ve özgür yazılımlar üzerine konuşmalar yaptı.
 • Özlem Özgöbek: Derneğin 1120 numaralı üyesi. 2011 yılı başından beri yapılan derneğin tüm büyük etkinliklerinde (Özgür Yazılım ve Linux Günleri, Linux Yaz Kampı, Özgür Web Teknolojileri Günleri, İnternet Konferansı, Akademik Bilişim Konferansı) aktif görev aldı. Seminer çalışma grubu üyeliği yaptı. Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde ve konferanslarında, dernek adına Linux ve özgür yazılımlar üzerine konuşmalar yaptı.

16 Haziran 2012

Posted In: Yk

Temmuz 2011 – Mart 2012 Üye Bülteninden Günlüğün Payına Düşenler

Uzun bir süredir yayımlanmayan üye bülteninin geçtiğimiz aylarda tamamlanmasının ardından, dernek günlüğünde de yayımlanması uygun görülen gelişmeler şu şekilde sıralandı:

 • Linux Sistem Yönetimi Yaz Kampı’nı Düzce Üniversitesi’nde düzenledik. 16-31 Temmuz tarihleri arasında 15 gün boyunca, 2 paralel ve farklı düzeyde eğitimde Türkiye’nin dört bir yanından gelen, çoğunluğu üniversite bilgi işlem personeli 50’nin üzerinde kişi Linux sistem yönetimi konusunda yoğunlaştırılmış bir kurs süreci yaşadı. (Bekir Doğan, Devrim Gündüz, Doruk Fişek, Eray Aslan, Erdem Bayer, Emre Eryılmaz, Fatih Özavcı, Nazım Karadağ, Özlem Özgöbek, Mustafa Akgül, Samed Beyribey, Yavuz Selim Kömür)
 • Firmalara yeni özgür yazılım ürün/hizmet tanıtım ve kampanyalarını duyurma imkanı sağlanan LKD Kurum Bülteni aylık olarak yayımlandı. (Serdar Dalgıç)
 • BTK Yönetmeliğine yönelik hazırlanan “Devlet (BTK) Eliyle İnternet’e Sansür Kalkmadı, Sadece Ertelendi!…” başlıklı bildirge BTK’ya gönderildi ve dernek web sitesine yerleştirildi. (Volkan Evrin)
 • Derneğe ait web sitelerinin bazıları elden geçirilerek göze kötü görünen alanlar güzelleştirildi, çeşitli hatalar giderildi. (Doruk Fişek, Erdem Artan, Umuthan Uyan)
 • Dernek üyelerinin çağrısıyla, İstanbul Beşiktaş’ta “Gelin Bilgisayarınıza Linux Kuralım” etkinliği düzenlendi. Etkinliğe gelenlerin çoğunluğunu bilgisayarına Linux kurdurmak isteyenler değil, Linux kurulumuna yardımcı olmak için bulunan dernek üyelerimiz oluşturdu.
 • İzmir’de düzenlenen Endüstri Mühendisliği Yazılımları ve Uygulamaları Kongresi’nde Linux semineri verildi. (Hakan Uygun, Ali Rıza Keleş)
 • Ankara’da Emniyet Genel Müdürlüğü’nde Linux semineri verildi. (Doruk Fişek)
 • Ankara Üniversitesi’nde Linux semineri verildi. (Recep Kırmızı)
 • Burdur’un Gölhisar ilçesindeki Mehmet Akif Üniversitesi Gölhisar Meslek Yüksek Okulu’nda Linux seminerleri düzenlendi. (Doruk Fişek, Özlem Özgöbek, Yusuf Kürekçi)
 • Linux Kullanıcıları Derneği olarak 15-16 Ekim tarihlerinde Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar Topluluğu ile beraber düzenlediğimiz Özgür Web Teknolojileri Günleri 2010, web teknolojileri ve özgür yazılım ile ilgilenen insanları biraraya toplayarak büyük ilgi gördü. Etkinlik için Ağustos-Ekim ayları arasında da yoğun çalışmalar yapıldı:
  • Etkinlik web sitesi hazırlanarak yayına girdi.
  • Etkinlik için çeşitli boyutlarda web reklamları ve duvar kağıdı hazırlandı.
  • Yapılan sponsor çalışmaları sonucunda etkinlik sponsorları Özgür Yazılım A.Ş., Suse, OBSS ve Symturk oldular. Kuru Kahveci Mehmet Efendi Mahdumları etkinlikte stand açtı.
  • Özgür yazılımı destekleyen birçok sitede etkinlik web reklamlarının yayına girmesi sağlandı.
  • Etkinlik haberlerinin birçok sitede yayınlanması sağlandı.
  • Facebook’ta hedefli reklam verildi.
  • Yayınlanan etkin katılım çağrısında belirtilen son oturum öneri tarihinden sonra, önce kabul edilen oturumlar ve kısa özetleri web sitesinde yayınlandı; oturumlar konuşmacıların zamanlarına ve benzer konularda paralel oturumlar olmamasına dikkat edilerek oturtuldu. Sonuç: 3 paralel oturumda 32 konuşmacıdan 31 konu başlığı.
  • Atölyelerin yapılacağı laboratuvardaki bilgisayarlar kuruldu. Atölyeleri yapacak konuşmacılardan gelen istekler doğrultusunda yazılımlar düzenlendi.
  • Etkinlik afişi tasarlandı, web sitesinde yerini aldı ve basıldı.
  • Katılımcılara verilecek etkinlik programı ve yaka kartı tasarlandı, baskıdan çıktı.
  • LKD’nin stand ve alan malzemeleri 4 koli halinde etkinlik alanına ulaştı, etkinlik sonrasında da toplanarak eşyaları evinde saklayan dernek üyesine teslim edildi.
  • Görevli teşekkür belgeleri tasarlandı ve bastırılarak etkinlik organizasyonunda görev alanlara verildi.
  • Etkinlikte bilgilerini paylaşan konuşmacılara birer plaket yaptırılarak verildi. Etkinliğin platin ve altın sponsorlarına da plaket verildi.
  • Etkinlik süresince ziyaretçilere ücretsiz çay/kahve dağıtıldı.
  • Etkinlik için Taksim ve Kadıköy’den servis kaldırıldı.
  • Yaka kartları tasarlanarak bastırıldı ve tüm ziyaretçilere kendi isimleri yazılarak verildi.
  • Etkinlik programı tasarlanarak bastırıldı ve tüm ziyaretçilere dağıtıldı.
  • Bir dernek standı kurularak, gelenlere özgür yazılım ve Linux anlatıldı, sticker ve broşür dağıtıldı, yeni üye kayıtları yapıldı ve aidat toplandı.
  • İçine derneğin özgür yazılım broşürleri ve sponsor firmaların tanıtım broşürlerinin konduğu bir etkinlik dosyası hazırlanarak tüm katılımcılara dağıtıldı.
  • Üç salonda video çekimi yapılarak, oturumlar kaydedildi.

  (Adil Güneş Akbaş, Burak Dayıoğlu, Cihan Okyay, Deniz Öğüt, Doruk Fişek, Emre Eryılmaz, Erek Göktürk, Fatih Özavcı, Gizem Akti, Gökdeniz Karadağ, Gökhan Bayraktar, Hakan Uygun, Hüseyin Ergün, Kerem Erciyes, Mahir Aşut, Melih Sakarya, Merve Yalçın, Mustafa Akgül, Onur Küçük, Özlem Özgöbek, Recep Kırmızı, Samed Beyribey, Tayfun Öziş Erikan, Tugay İltuş, Uğurcan Ergün, Umuthan Uyan, Volkan Uygun, Zafer Çakmak)

 • Ankara’nın Bala ilçesinde Bala Anadolu Lisesi’nde Linux semineri düzenlendi. (Merve Yalçın)
 • İzmir’de 2. Uluslararası Bilişim Hukuku Kurultayı’nda “Özgür Yazılım Lisansları” başlıklı bir bildiri sunuldu. (Hakan Uygun, Volkan Evrin)
 • Ankara Atılım Üniversitesi’nde 4. Ağ ve Bilgi Güvenliği Sempozyumu’nda Linux semineri düzenlendi. (Fatih Özavcı)
 • Yıldız Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen Finans ve Yazılım Günleri etkinliğinde Linux semineri düzenlendi. (Volkan Uygun)
 • 30 Kasım – 2 Aralık tarihleri arasında yapılan 16. Türkiye’de İnternet Konferansı’nda (Inet-tr 2011) Linux Seminerleri verildi, stand açıldı. (Özlem Özgöbek, Doruk Fişek, Hakan Uygun, Serdar Dalgıç, Hüseyin Yüce, Necdet Yücel, Oğuz Yarımtepe, Mesutcan Kurt, Fatih Özavcı, Devrim Gündüz)
 • 12-13 Aralık’ta Necdet Yücel ve Mesutcan Kurt tarafından Kayseri Erciyes Üniversitesi’nde Linux Seminerleri verildi.
 • 13 Aralık’ta İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi’nde Mahir B.Aşut tarafından “GNU/Linux İşletim Sistemleri ve Özgür Yazılım” konulu Linux Semineri verildi.
 • 15 Aralık’ta Recep Kırmızı tarafından Ankara Çankaya Üniversitesi’nde Pardus konulu Linux Semineri verildi.
 • 23 Aralık’ta Hakan Uygun tarafından Fatih Üniversitesi’nde “Özgür yazılım öğrencilere ne sağlar?” konulu Linux semineri verildi.
 • 23 Aralık’ta Mustafa Karakaplan tarafından İnönü Üniversitesi’nde “Açık Donanım, Özgür Yazılım ve Linux” konulu Linux semineri verildi.
 • Özgür Web Teknolojileri Günleri’ne ait bir miktar fotoğraf daha galeri.linux.org.tr’deki ilgili albüme eklendi.
 • Etkinliklerde dağıtmak üzere çıkartmalar bastırıldı, bu çıkartmaların bir kısmı Inet-tr konferansında dağıtıldı.
 • Dernek sunucu parkında, özgür yazılım topluluklarının çalışmalarında kullanılmak üzere yeni bir sunucu alınması için çalışmalara başlandı.
 • Ankara Barosu Bilişim Kurulu tarafından verilen Bilişim Hukuku Seminerlerinde (Ekim – Kasım – Aralık 2011) LKD üyelerinin aktif katılımı ile seminerler süresince Özgür Yazılım, Linux ve Pardus konuları içerik olarak yaygın bir şekilde aktarıldı (Nihad Karslı, Mustafa Akgül, Çağlar Ülküderner, Huzeyfe Önal, Volkan Evrin)
 • 13 Ocak’ta İstanbul Lisesi’nde Kerem Can Karakaş tarafından “Linux ve Özgür Yazılımla Tanışma” konulu Linux Semineri verildi.
 • 14. Akademik Bilişim Konferansı öncesinde Uşak Üniversitesi’nde 28-31 Ocak tarihleri arasında Özgür Yazılım Kursları düzenlendi. (Mustafa Akgül, Necdet Yücel, Oğuz Yarımtepe, Mesutcan Kurt, Devrim Gündüz, Fatih Özavcı, Merve Yalçın, Emre Eryılmaz, Adil G. Akbaş)
 • LKD, 18 Ocak günü gerçekleşen Sansüre Karşı Küresel Eylem gününü destekleyerek SOPA (Stop Online Piracy Act) yasasına karşı tepkisini gösterdi. Eylem boyunca LKD’nin web sitesi karartıldı.
 • 30-31 Mart 2012′de yapılacak olan Özgür Yazılım ve Linux Günleri 2012 için çalışmalara başlandı: — Program kurulu oluşturuldu, etkin katılım çağrısı yapıldı. — Umuthan Uyan tarafından Özgür Yazılım ve Linux Günleri 2012 sosyal ağ sayfaları için avatar tasarlandı. Yine Umuthan Uyan tarafından web reklamları, bannerlar ve etkinliğin web sitesi hazırlandı. — Özgür Yazılım ve Linux Günleri 2012 için sponsorluk kalemleri belirlendi, sponsorluk adayları ile görüşmelere başlandı.
 • Derneğin mevcut sunucu donanım kapasitesinin arttırılması amacıyla 24 GB RAM alındı. (Doruk Fişek, Volkan Evrin, Suat Bora Ergül)
 • 2011 Kasım ayında basılan, Anadolu Üniversitesi öğretim üyesi M. Oğuz Arslan tarafından yazılmış olan “Yeni Kamusal Mal: Özgür ve Açık Kaynak Kodlu Yazılım” adlı kitap, yazarı tarafından özgür bir lisans olan “CC Attribution-Sharealike 2.0” ile lisanslandıktan sonra  http://www.linux.org.tr/wp-content/uploads/2012/02/OAKK_YAZILIM.pdf adresinden dağıtılmaya başlandı.
 • 1-3 Şubat tarihleri arasında yapılan Akademik Bilişim 2012 etkinliğinde dernek üyelerimiz Fatih Özavcı, Merve Yalçın, Adil Güneş Akbaş, Mesutcan Kurt, Necdet Yücel, Devrim Gündüz, Özlem Özgöbek, Samed Beyribey, Hakan Uygun, Doruk Fişek ve Emre Eryılmaz tarafından çeşitli konularda Linux Seminerleri verildi.
 • 28 Şubat’ta Balıkesir Üniversitesi’nde Necdet Yücel, Engin Manap ve Mesutcan Kurt tarafından “Linux ve Özgür Yazılım Nedir? Özgür Yazılım Öğrencilere Ne Katar?” konulu Linux Semineri verildi.
 • Dernek üyelerinden Serdar Dalgıç tarafından turk.internet.com bilişim portalına dernekle ilgili “Linux ve Özgür Yazılımları Savunmak, Özgürlüklerin Kısıtlanmaması Açısından Önemli” başlıklı bir röportaj verildi. Röportajın tamamına  http://turk.internet.com/portal/yazigoster.php?yaziid=35951 adresinden ulaşabilirsiniz.
 • Dernek üyelerinden Elifcan Çakmak, özgür yazılım üzerine hazırladığı lisans bitirme tezini tamamladığını duyurdu. “Özgür Yazılım Hareketinin Toplumsal Yönleri” başlığını taşıyan ve Creative Commons 3.0 lisansıyla yayımlanan teze www.linux.org.tr sitesinin Belgeler sayfasından ulaşılabiliyor. (Remziye Elifcan Çakmak)
 • Derneğin kendi kullanımı ve çeşitli özgür yazılım toplulukların sağlanan barındırma imkanları, yeni bir sunucu donanımı ihtiyacını doğurdu. Aylar süren fiyat araştırmaları ve teklif alımı süreçlerinin ardından yeni bir sunucu sistemi satın alındı. Gerekli yazılım kurulumları ve yapılandırmalarının ardından hizmete sokulacak. Yeni sunucu ile özgür yazılım topluluklarına daha geniş hizmetler sunulması mümkün olacak. (Volkan Evrin, Kerem Ersoy, Gökdeniz Karadağ, Doruk Fişek, Alper Oğuz)
 • 1 Mart’ta İzmir Gediz Üniversitesi’nde “Linux ve Özgür Yazılım Nedir?” konulu seminer düzenlendi. (Özlem Özgöbek)
 • İzmir Ege Üniversitesi’nde düzenlenen Bilgisayar Mühendisliği Öğrencileri Kongresi kapsamında 4 Mart’ta “Özgür Yazılım İş Olanakları” konulu seminer düzenlendi. İki gün süren etkinlikte bir de stand açılarak dernek çalışmaları, Linux ve özgür yazılımlar hakkında katılımcılara bilgi verildi. (Akın Ömeroğlu, Özlem Özgöbek, Enes Ateş, Nermin Canik)
 • 5 Mart’ta Trabzon’da Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde “İş Hayatında Özgür Yazılımlar” konulu seminer düzenlendi. (Enver Altın)
 • Çorum Hitit Üniversitesi’nde 9 Mart’ta düzenlenen “İnternet ve Linux Etkinliği” kapsamında çeşitli başlıklarla Linux seminerleri verildi. (Mustafa Akgül, Doruk Fişek)
 • 14 Mart’ta Ankara Bilkent Üniversitesi’nde “Linux Nedir? Bilişimciye Ne Sağlar?” konulu seminer düzenlendi. (Doruk Fişek)
 • 15 Mart’ta İstanbul Teknik Üniversitesi’nde düzenlediğimiz “Özgür Yazılım Günü” etkinliği kapsamında çeşitli başlıklarla Linux ve özgür yazılım seminerleri düzenlendi. (Berkin Malkoç, Hakan Uygun, Recep Kırmızı)
 • 16 Mart’ta Bartın Üniversitesi’nde düzenlediğimiz etkinlikte çeşitli başlıklarla Linux ve özgür yazılım seminerleri düzenlendi. (Mehmet Sedat Eroğul)
 • 21 Mart’ta İstanbul Aydın Üniversitesi’nde düzenlediğimiz gün boyu süren etkinlik kapsamında çeşitli başlıklarla Linux ve özgür yazılım seminerleri verildi. (Hakan Uygun, Mahir B. Aşut)
 • 23-24 Mart’ta TÜBİTAK’ın düzenlediği Pardus’un Yarını Çalıştay’ına katılınarak, TÜBİTAK’ın Pardus’un geleceğine yön verilmeye çalışıldı. (Mustafa Akgül, Hakan Uygun, Onur Küçük, Mahmut Sedat Eroğul, Hüseyin Yüce, Doruk Fişek, Barış Şimşek, Mustafa Karakaplan, Necdet Yücel, M. Ali Vardar, Ali Ulvi Tunç, Nihad Karslı, Fatih Arslan, Ali Rıza Keleş, Zeki Bildirici, Sezai Yeniay)
 • 28 Mart’ta İstanbul Eşref Bitlis Kız Teknik Lisesi’nde “Özgür Yazılım Nedir?” konulu seminer düzenlendi. (Enver Altın)
 • İstanbul Bilgi Üniversitesi ile birlikte düzenlediğimiz Özgür Yazılım ve Linux Günleri 2012’de 5 paralel salonda 45 konuşmacı iki gün boyunca 49 farklı konu başlığında değerli bilgi ve birikimlerini paylaştı. Etkinliğe 1500’e yakın kişi fiziksel olarak katıldı.
  • Etkinlik İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Dolapdere Kampüsü’nde 30-31 Mart tarihlerinde düzenlendi.
  • Karel ve Pardus ile etkinliğin ana sponsorları; EBİ, GittiGidiyor, OBSS, Sahibinden.com, Kartaca ve Markafoni ile etkinliğin platin/altın sponsorları olmaları, Talentra ile stand açmaları konusunda anlaşma sağlandı.
  • Alternatif Bilişim Derneği, Bilişim ve İletişim Çalışanları Dayanışma Ağı (BİÇDA), Telsiz ve Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) etkinlikte sivil toplum kuruluşu olarak stand açtılar.
  • Etkinlik alanı süslenerek, LKD standı iki gün boyunca canlı tutuldu.
  • Etkinlik için yaka kartı, etkinlik programı, etkinlik afişi ve etkinlikte dağıtılmak üzere çıkartma, kitap ayracı, roll-up tasarımları yapıldı, her biri ayrı ayrı bastırıldı.
  • 2000 adet bastırılan etkinlik afişi paketlenip birçok farklı noktaya dağıtıldı.
  • Çeşitli etkinlikler için yurdun çeşitli şehirlerine dağılmış olan dernek malzemeleri (roll-up, flama, broşür, çıkartma vs.) toplanıp bir araya getirildi.
  • Onlarca farklı haber sitesi ve blog yazısında etkinlik haberleri yer aldı.
  • Etkinlik için Facebook’a bir hafta süreyle reklam verildi.

 (Adil Güneş Akbaş, Akın Ömeroğlu, Basri Potur, Bekir Doğan, Berkin Malkoç, Boran Puhaloğlu, Coşkun Gündüz, Çağrı Ersen, Deniz Korkmaz, Deniz Öğüt, Devrim Gündüz, Doruk Fişek, Emre Eryılmaz, Eray Aslan, Erek Göktürk, Eren Türkay, Fatih Özavcı, Görkem Çetin, Hakan Uygun, Hasan Akuzun, Koray Oksay, Levent Sarı, M. Fatih Uluçam, Merve Yalçın, Oğuz Yarımtepe, Onur Küçük, Özlem Özgöbek, R. Emre Başer, Samed Beyribey, Serdar Dalgıç, Umuthan Uyan, Volkan Uygun)

 • 13 Ocak’ta İstanbul Lisesi’nde Kerem Can Karakaş tarafından “Linux ve Özgür Yazılımla Tanışma” konulu Linux Semineri verildi.
 • 14. Akademik Bilişim Konferansı öncesinde Uşak Üniversitesi’nde 28-31 Ocak tarihleri arasında Özgür Yazılım Kursları düzenlendi. (Mustafa Akgül, Necdet Yücel, Oğuz Yarımtepe, Mesutcan Kurt, Devrim Gündüz, Fatih Özavcı, Merve Yalçın, Emre Eryılmaz, Adil G. Akbaş)
 • LKD, 18 Ocak günü gerçekleşen Sansüre Karşı Küresel Eylem gününü destekleyerek SOPA (Stop Online Piracy Act) yasasına karşı tepkisini gösterdi. Eylem boyunca LKD’nin web sitesi karartıldı.
 • 30-31 Mart 2012′de yapılacak olan Özgür Yazılım ve Linux Günleri 2012 için çalışmalara başlandı: — Program kurulu oluşturuldu, etkin katılım çağrısı yapıldı. — Umuthan Uyan tarafından Özgür Yazılım ve Linux Günleri 2012 sosyal ağ sayfaları için avatar tasarlandı. Yine Umuthan Uyan tarafından web reklamları, bannerlar ve etkinliğin web sitesi hazırlandı. — Özgür Yazılım ve Linux Günleri 2012 için sponsorluk kalemleri belirlendi, sponsorluk adayları ile görüşmelere başlandı.

28 Mayıs 2012

Posted In: Yk

Gelin Bilgisayarınıza Linux Kuralım – İstanbul

Bu Cumartesi günü (10 Eylül 2011) İstanbul’da “Gelin Bilgisayarınıza
Linux Kuralım” etkinliği düzenliyoruz.

Daha önce şenliklerde yaptığımız ancak bir süredir ara verdiğimiz etkinlik serisinin
sıradaki ayağı; İstanbul’da 10 Eylül’de saat 15:00’da Beşiktaş Çıtır’da
olacak.

Bilgisayarınızı alıp etkinlik yerine geldiğinizde, bilgisayarınıza aşağıdaki dağıtımlarından herhangi birini kuracak gönüllülerimizle karşılaşacaksınız. Bu etkinlik tamamen ücretsizdir, isterseniz etkinlikte Linux Kullanıcıları Derneği’ne üye olabilirsiniz. Tekrar geleneksel hale gelmesini temenni ettiğimiz etkinliğin devamı kısa süre sonra Ankara’da yapılacak.

Kurulacak dağıtımlar: Ubuntu, Fedora, Pardus, Linuxmint, Arch, Debian, Scientific Linux, Gentoo

Beşiktaş Çıtır’ın yeri:
http://m.osmtools.de/1kfiL2SaExI1kfgV2SaJj4

 

07 Eylül 2011

Posted In: Yk

Özgür Web Teknolojileri Günleri 2011 yaklaşıyor!

Geçen sene ilkini düzenlediğimiz Özgür Web Teknolojileri Günleri 2011 bu yıl İstanbul Yeditepe Üniversitesi’nde, 14-15 Ekim tarihlerinde gerçekleşiyor. Etkinliğin yine Türkiye’de web teknolojileri ve özgür yazılım ile ilgilenen herkesin buluşma yeri olmasını hedefliyoruz.

23 Ağustos 2011

Posted In: Yk

İnternet Sansürüne Karşı 15 Mayıs’ta Sokaklardaydık

 

15 Mayıs’ta saat 14:00’te, İnternet sansürüne karşı 10binlerle beraber sokaklardaydık. LKD üyeleri birçok şehirdeki protestolara LKD bayraklarıyla katıldı, derneğin bu konuda hazırladığı basın bildirisini dağıttı, İstanbul Taksim’deki yürüyüşte “Özgür Bir Dünya için Özgür Yazılım” pankartını taşıdı.

İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep ve Çanakkale’de çekilen 173 fotoğraf derneğin fotoğraf galerisinde yerini aldı.

18 Mayıs 2011

Posted In: Yk