haber.linux.org.tr -> www.linux.org.tr/haberler/

Mayıs ayının başında www.linux.org.tr web sitesinin yeni altyapısı ve yüzü ile yayına geçmesi ile beraber, Linux ve özgür yazılım haberlerinin yayınlandığı haber sitesi ile ayrı ayrı siteler olmaları anlamsızlaşmaya başladı.

haber.linux.org.tr sitesinin açıldığı geçen yılın ilk yarısında, www.linux.org.tr web sitesi tamamen statik sayfalardan oluştuğundan, altyapısının yeniden oluşturulmasını bir “bağımlılık” olarak beklemek yerine ayrı bir web sitesi oluşturma yoluna gitmiştik.

Artık beraber yaşamaları için bir engel kalmayınca, haber.linux.org.tr sitesinin içeriği www.linux.org.tr/haberler/ bölümüne aktarıldı. Siteye uygun bir tasarıma oturtuldu, hatta “Tüm Haberler”, “Yeni Haber Girişi”, “Haber Arşivi” bağlantılarından oluşan mini bir menü bile yapıldı. www.linux.org.tr ana sayfasında RSS ile çekilen son 3 haber, artık direkt site sayfalarından alınmaya başlandı.

Dün geceden itibaren de artık haber.linux.org.tr sitesi eski arama motoru önbellekleri ve yer imleri kullanarak gelecekler düşünülerek, birebir korunacak biçimde www.linux.org.tr/haberler/ sitesine yönlendirildi; tüm taşınma işlemleri tamamlanmış oldu.

03 Ağustos 2010

Posted In: Web

www.lkd.org.tr sitesinin İngilizce sayfaları yenilendi ve çoğaldı

Bu ay içinde www.lkd.org.tr web sitesinin son kalan içerikleri de yenilendikten sonra, sitenin İngilizce bölümünün yenilenmesine giriştik.

Daha önce sadece tek bir (eski) “About Us” sayfası bulunuyordu. Şimdi ise dernek çalışmalarını tüm dünyaya tanıtan daha fazla sayıda sayfanın İngilizce’si olması düşüncesi var. Burak İlgicioğlu ve Erdem Artan’ın uğraştığı çevirilerde, baştan aşağı değişen “About Us” sayfası sıfırdan tekrar çevrilirken; yanına “Welcome“, “Our Principles” ve “History” sayfaları da eklendi.

Bunun için web sitesine de çoklu dil desteği eklenmesi gerekti. Önce sitenin WordPress kurulumunda Bahri Meriç Canlı daha önce de kullandığı “Language Switcher” eklentisini denedi, istediği verimi alamadı. Bunun üzerine Samed Beyribey WPML eklentisini kurup düzenleyerek çözüme gitti. Doruk Fişek de sitenin tema dosyaları içinde yer alan dinamik sağ menüsünü bir widget’a çevirerek, WPML ile sorunsuz çalışmasını sağladı.

Ufukta, dernek sitesinde yapılan çalışmaların anlatıldığı “yıllık raporlar” bölümümünün çevrilmesi ve bir “Contact” formunun yerleştirilmesi var.

29 Temmuz 2010

Posted In: Web

Trac 0.12 hoş geldi, sefalar getirdi

trac_logoDernekte bir “iş takip sistemi”ni tekrar kullanmayı deneyelim dediğimiz 2008 Haziran’ında ilk gündeme gelen yazılım (daha önce kullanılması denendiği için) Trac’tı. Ne durumda diye baktığımızda, 0.11 sürümünün dil desteği olmaması bizi hayal kırıklığına uğratmıştı. Dil desteği olan 0.12 sürümü o aralar çıkması gerekiyordu, hatta 2 ay kadar gecikmişti. 0.11’i ancak kodları üzerinde çevirmek mümkündü, birçok dilde bu yapılmış ama Türkçe’de yoktu. Çıkmak üzere olan bir 0.12 dururken, 0.11’i çevirmek büyük bir emek kaybı olacaktı. “Acil gereksinimimiz var” diye Türkçe AGPL başka bir iş takip sistemini de bir ara denedikten sonra, sonunda “yer yer İngilizce olsun ama işimizi görsün” diyerek Trac’ı kullanmaya başladık, 1.5 seneye yaklaştı aktif kullanımı.

0.12’nin o “çıktı çıkacak” hali 2 sene sürdü ve 14 Haziran’da nihayet yayınlandı. Bizim de gözümüzden bir damla yaş süzüldü, birkaç hafta önceki bir atölye çalışması sırasında Kerem Ersoy ve Samed Beyribey’in çabalarıyla 0.12’ye geçiş yaptık. Kullanarak görülen ve yapılan ufak-tefek rötuşlardan sonra da istediğimiz kıvama geldi gibi gözüküyor.

Artık derneğin birden fazla SVN deposunun hepsini LKD üyelerinin kullandığı Trac’ta izleyebiliyoruz. Neredeyse tamamı Türkçe, yakaladığımız yerleri hala düzeltiyoruz, çevirileri de Trac’ın Türkçe çevirmenine yolluyoruz. Sayfa tasarımını ve içeriğini oluşturan şablonları SVN’de tutup, oradan güncellemeye başladık, değiştirmesi daha kolay ve sistematik hala geldi. Artık Trac’ın içinde geldiğinden “wiki rename” eklentisinden de kurtulduk. Üyeler kendi yazdıkları yorumları da düzenleyebiliyorlar.

27 Temmuz 2010

Posted In: Web

Ve efsane geri döndü: seminer.linux.org.tr

Derneğin yaptığı seminerlerle ilgili bilgilerin bulunduğu http://seminer.linux.org.tr, geçen seneye kadar derneğin en fazla ziyaret edilen sitesi idi. Öyle ki, www.linux.org.tr bile ona yaklaşamıyordu. Seminer takvimi, geçmiş seminerlerle ilgili bilgiler, seminer notları, videoları, fotoğrafları ile dernek seminerlerine katılan ya da katılmayı düşünenlerin uğrak yeriydi.

2008 sonundan itibaren, dernek web siteleri birer birer yeni sunucuya taşınırken seminer.linux.org.tr eski sunucunun nöbetçisiydi. iso -> utf geçişi ve yazılım güncellemeleri nedeniyle yaşanacak olası kodlama problemleriyle kimse uğraşmak istemediğinden hep ertelendi bu geçiş. Korkunun ecele faydası yok, geçtiğimiz yıl Mart ayında eski sunucu ısınma problemleri nedeniyle sürekli kapanır hale gelince kalan tüm siteler apar topar zorunlu olarak yeni sunucuya taşındı.

seminer.linux.org.tr taşındı taşınmasına ama beklendiği gibi kodlama problemleri yaşadı. İlk bir-iki ay mevcut Mediawiki adam edilmeye çalışıldı. Sonra 2009 yazında sıfır bir Mediawiki’de tekrar başlayıp, eskileri zamanla taşıyalım düşüncesiyle “betaseminer.linux.org.tr” sitesi üzerinde çalışmalar başladı. Bir üye Mediawiki’nin görünümüyle uğraşırken, birkaç kişi de sunumları teker teker aktarmaya başladı. Sıkıcı olan bu iş uğraşan üyeleri yordu ve çalışma bir süre sonra karaya oturdu.

Gel zaman git zaman, özellikle Mediawiki kodlamasını düzeltmeye çalışan üyeler oldu. Bir taraftan da “yav niye Mediawiki ile uğraşıyoruz, çok sayıda kişinin sürekli düzenleyeceği bir site değil ki bu; WordPress kullansak” sesleri yükselmeye başladı. O grup için de bir “seminer2.linux.org.tr” sitesi oluşturuldu. Fakat çalışmalar Mediawiki kadar da ilerlemedi.

Sonunda Nisan ayında, Özgür Yazılım ve Linux Günleri‘nde sitenin bu hali canına tak etmiş üyeler biraraya gelip bir yol haritası çıkardılar, etkinlik sonrası Trac’a aktarıldı ve hızla çalışmalar başladı. Geçen hafta yapılan atölye çalışmasının ardından “sitenin açılması” için öngörülen son eksikler de tamamlandı.

Tüm bu sürecin meyvaları bugün saat 11:00’den itibaren http://seminer.linux.org.tr sitesinden ulaşılabilir hale geldi.

Şu an için seminer organizasyonu yapımı ile ilgili bilgilere, 2010’daki etkinliklere ulaşmak mümkün, birçok seminer notu da aktarılmış durumda.

Halen sitenin geçmiş arşivlerinin aktarılması sürüyor. Daha yapılacak işler arasında tüm seminer notlarının PDF biçeminde yerleştirilmesi, seminer videolarının ve fotoğrafların aktarılması, geçmişe dönük tüm etkinliklerin bilgilerinin düzenlenmesi bulunuyor.

24 Haziran 2010

Posted In: Web

Likya’da Yeni Misafir: Sansürsüz İnternet

Haftasonu yapılan toplantının ardından, bugün yapılacak basın açıklamasına Internet altyapısının yetişmesi için dernekte seri bir çalışma yapıldı.

Öncelikle sansursuzinternet.org.tr alan adının alımı için işlemler başladı, evraklar fakslandı. Topluluk sunucusunda alan adının tanımları yapıldı. Web sitesinin altyapısı hazırlanıp, az içerikle güzel gözükecek sade bir tema yerleştirildi, ilgili kişilere erişim verildi. Önce toplantı sonuçları, daha sonra yayınlanan bildirge ile beraber bildirgenin isteyenler tarafından imzalanabilmesi için bir eklenti yerleştirilip düzenlendi. E-posta listeleri açıldı, onlara toplantıda yapılan iş bölümüne göre ilgili kişiler üye yapıldı.

Tüm bunlar yapılırken rastlanan ufak-tefek teknik sorunlarla uğraşmak da işin tadı tuzu oldu.

Edilgen fiillerin sahipleri: Bahri, Hakan, Türker, Gökdeniz, Doruk, Alper.

24 Haziran 2010

Posted In: Web

www.linux.org.tr yeni yüzüyle yayında

lotr_2010Uzunca bir süredir (2005+) yenilenmek istenip bir türlü istenen kıvama getirilip yayına alınamayan www.linux.org.tr, dün akşamdan beri ziyaretçileri yeni tasarımı ile karşılıyor. Site, yenilenen diğer dernek siteleri gibi WordPress altyapısını kullanıyor.

2004’ten beri kullanılan tasarımı yerinden etmek için son yıllarda birçok deneme yapıldı. Bazılarında kod-tasarım-içerik üçlüsü beraber değiştirilmeye çalışılıp, içinden ortak bir düşünceyle çıkılamadı. Bazılarında bitiş çizgisine varılamadan enerji tükendi. Aradan geçen zaman, çalışmaları devralıp sil-baştan başlayan üyeler, değişen fikirler derken yolun sonu bir türlü görülemedi.

Son deneme 2008’in ikinci yarısında başladı. Site bir süre önce yaşanan problem sonrası, statik HTML olarak alınabilmiş haliyle yayındaydı. Önce içerik yenilendi, bu arada güncelleme kolaylığı için tasarım şablonu koddan ayrıldı ve SVN üzerine yerleşti. Haber yayınlarının altyapı/tasarımı beklememesi için ayrı bir haber.linux.org.tr sitesi oluşturuldu. Daha sonra bir tasarım hazırlanmasına girişildi, gidip/gelen taslakların ardından tasarımın bir tema haline dönüştürülmesi noktasında 8-9 ay önce çalışma karaya oturdu. Görevi devralan, sonuç çıkmayan, sesi çıkmayan derken ancak birkaç hafta önce çalışmalar tekrar hız kazandı. Tasarım önce HTML’e oturtuldu, daha sonra WordPress teması yapıldı. İçerik taşındı, ufak-tefek rötuşları yapıldı, daha fazla gecikmemesi için cin fikirlerin bir kısmı gelecek maçlara bırakıldı ve bitiş çizgisi göğüslendi.

Sitede devrimsel bir değişiklik olmasa da, oluşum sürecinde tek tek adını sayamayacağımız onlarca kişinin emeği ve kazanılan birçok deneyiminin nihayet meyva vermesinden dolayı anlamı büyük.

03 Mayıs 2010

Posted In: Web

WordPress sitelerinde isim/parola/erişim derdine son

Derneğin çeşitli web sitelerinde WordPress kurulumları kullanılıyor. Her yeni kurulumda yeni kullanıcılar ve parolalar oluşturuluyordu.

Site sayısı arttıkça; hangi siteye kim erişebiliyor, “acaba bu sitede kullanıcım var mıydı, varsa ismi neydi, yoksa açtırmam ne kadar sürer şimdi, acaba ne parola atamıştım” ve benzeri soru(n)lar da artmaya başlıyor.

Derneğin web alanları, SVN ve Trac servislerinden sonra artık WordPress kurulumları da LKD üye yazılımının isim/parolalarını kullanmaya başladı. Sadece web siteleri ile ilgilenen üyelerin belirlenebilmesi (yetkilendirme) için veritabanına ufak bir ekleme yapıldı. Burak Usgurlu buna uygun biçimde parola alma arayüzünü düzenlerken, Tuğrul Gürkaynak da yönetim paneline eklemeleri gerçekleştirdi. WordPress kurulumlarına eklenti kurup, ayarlarını yapmak ve mevcut belgeleri güncellemek de Doruk Fişek’e düştü.

Artık üye yazılımında bir üyeye web sayfalarını düzenleme yetkisi verildiği anda LKD isim/parolaları ile tüm WordPress sitelerinin yönetim arayüzlerine giriş yapabiliyor ve sayfaları düzenleyebiliyor (tersi de geçerli). Üyenin kullanıcı adı, parola, ad/soyad, e-posta bilgileri ise üye yazılımından otomatik geliyor.

20 Nisan 2010

Posted In: Web

Hepsine hükmedecek tek bir günlük

wordpress 
Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında dernekteki çalışmalarla günlük tutulmaya başlandığında, her çalışma grubu ve ekibin olabildiğince özgür olarak günlüklerini düzenleyebilmesi için web ekibi WordPress MU kurulumu yapıp; tek bir kurulumdan güncellenen bağımsız günlükler sistemi oluşturmuştu.

Geçen bir yıldan uzun zamanda, bağımsız günlüklerin çok da fazla artı getirmediğini farkettik. Çalışma grubu ve ekipler kendi günlüklerine sadece yazı yazma ile ilgilenirken; tema ve benzeri özelleştirmelere hiç gitmediler. Yönetim isim/parolalarının ayrı olması, bir temada düzeltme ya da genel bir ayar değişikliği gerektiğinde tüm günlüklerde tek tek yapmak angaryaları yorucu hale gelmeye başladı. Buna her zaman çg/ekiplerin kendi çalışmalarını yazmaya fırsat bulamaması, yer yer başka dernek üyelerinin bu görevi üstlenmesi eklenince; ayrı ayrı günlükler bulunması gerçekten anlamsız bir hale geldi.

Bunun üzerine standart bir WordPress kurulumu yapalım, farklı kategoriler olsun, herkes kullanıcısıyla girip yazısını yazsın, yönetimi de daha kolay hale gelsin fikri ortaya atıldı. Uzun süredir gündemde olan bu konuya geçen hafta Bahri (Meriç Canlı) zaman ayırdı. Önce geçici bir alana standart bir WordPress kurulumu yaptı, sonra tek tek günlüklerin verilerini dışarı aktarıp, yeni kuruluma geri ekledi ve kategorilerini düzenledi. Kullanıcıları taşıdı ve son olarak da standart dışı elle yerleştirilmiş dosyaları taşıyıp onların bağlantılarını yazılarda tek tek düzeltti.

Böylece Trac’ta kayıtlı çift haneli numaraya sahip, uzun zamandır yapılmayı bekleyen işlerden biri tarihe karışmış oldu.

26 Ekim 2009

Posted In: Web

Cevap Ver Houston…

Uzun zamandır web günlüğüne birşey yaz(a)mıyoruz çünkü hem çok büyük bir gelişme kaydedemiyoruz hemde pek vakit bulamıyoruz sanırsam. Genede böyle bir günlüğün olmasındaki amaç birşeyler karalanması ve insanların yaşadığımızı ve birşeyler yapmak adına burda bir ekip olduğunun farkında olmalarını sağlamak olduğundan bu yazıyı yazma ihtiyacı hissettim. Yavaşta olsa çalışmalara devam ediyoruz; merak etme Houston, hala hayattayız…

29 Mayıs 2009

Posted In: Web

LKD Web son durum

Bu gün web-cg den sorumlu YK üyesi (kendisinin aynı zamanda dernek başkanı olması olayı biraz daha renklendiriyor) ile yaptığımız görüşmede web-cgde yürümeyen yada yavaş giden işleri konuştuk.

  • Lkd.org.tr deki plone’den kurtulunması,
  • Üyeyazılımı ekibini çalışmasının biran evvel kullanıma (en azından beta testlere) açılması,
  • Çalışma grubu içi ve diğer çalışma grupları ile olan iletişimdeki aksaklıkların giderilmesi,
  • İş takip sistemine yeni işler eklenebilmesi için mevcutların tamamlanması,

şeklinde kabaca sıralanabilir.

Bunun yanı sıra gunluk.lkd.org.tr de kullanmakta olduğumuz WordPress Mu güncellendi ve ftp ekibinin istediği anket özelliği sonunda sisteme eklendi. Sabırlarından dolayı kendilerine teşekkür ediyorum.

30 Ekim 2008

Posted In: Web