LKD’nin 14. Olağan Genel Kurulu Yapıldı

lkdlogo

Derneğimizin 14. Genel Kurulu, 8 Temmuz 2017 Cumartesi günü, Elektrik Mühendisleri Odası Genel Merkezi’nin ev sahipliğinde yapıldı. Genel Kurul sonuçlarını paylaşıyoruz.

Genel Kurul’da yapılan oylama sonucunda 2017-2018 dönemi LKD Yönetim Kurulu’na seçilen üyelerin, aralarında yaptıkları görev dağılımı sonrası Yönetim Kurulu şu şekilde oluştu:

– Volkan Uygun (Başkan)

– Duygu Hatıpoğlu Aydın (Genel Sekreter)

– Adil Güneş Akbaş (Sayman)

– Ahmet Sezgin Duran (Üye)

– Barış Büyükakyol (Üye)

 

Oylama sonucunda, Denetleme Kurulu ise

– Volkan Evrin (Başkan)

– Türker Gülüm

– Doruk Fişek

olarak belirlendi.

10 Temmuz 2017

Posted In: Genel

Linux Yaz Kampı 2015 Başlıyor!

lyk2015logoLinux Kullanıcıları Derneği ve İnternet Teknolojileri Derneği tarafından bu yıl 6. kez düzenlenen Linux Yaz Kampı, 7 Ağustos 2015 Cuma günü başlıyor. Son 3 yıldır olduğu gibi yine Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde düzenlenecek olan yaz kampı, 23 Ağustos tarihine kadar yoğun bir tempo ile devam edecek.

Bu yıl Linux Yaz Kampı’nda 9 farklı kurs bulunuyor ve bunlar için toplam 11 sınıf açılıyor. 15 gün sürecek kamp boyunca 40’ın üzerinde gönüllü eğitmen tarafından verilecek olan bu kursların listesi şu şekilde:
– Linux Sistem Yönetimi (1. Düzey)
– Linux Sistem Yönetimi (2. Düzey)
– Kriptografi ve TersKod Mühendisliğine Giriş
– (Java) Spring MVC ile Web Uygulamaları Geliştirme
– PHP ile Web Programlamaya Giriş
– Django ve Javascript ile Web Programlamaya Giriş
– Ruby on Rails ile Web Programlamaya Giriş
– Web Uygulama Güvenliği ve Güvenli Kod Geliştirme
– Ağ Uzmanlığına Giriş

1-15 Temmuz tarihleri arasında İnternet üzerinden başvuruları alınan Linux Yaz Kampı 2015‘e yaklaşık 750 kişi başvururken, başvurular arasından 330 kişi seçilerek kurslara yerleştirildi. Üniversite ve kamu kurumlarının bilgi işlem personelleri, özel sektör çalışanları ve öğrencilerin oluşturduğu katılımcılar, 7 Ağustos Cuma sabahı kamp alanına gelerek kayıtlarını yaptırmalarının ardından öğleden sonra yoğun kamp maratonuna başlayacaklar. Bu yıl kampta tüm katılımcılara, özgür yazılım hareketinin kurucusu Richard Stallman’ın seçilmiş makalelerinden oluşan “Özgür Yazılım, Özgür Toplum” kitabının Türkçe basımı dağıtılacak.

15 gün boyunca 300’ün üzerinde katılımcının günde yaklaşık 9 saatlik yoğun bir eğitim programıyla tamamlayacakları Linux Yaz Kampı 2015’e sponsorluk desteği sunan Linux Akademi’ye, katılımcılara dağıtılacak kitapların basımıyla destek sağlayan Elektrik Mühendisleri Odası’na, ev sahibimiz Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ne ve tamamı gönüllü olarak görev alan eğitmenlerimize bu büyük etkinliğin düzenlenmesine olan katkıları için bir kez daha teşekkür ediyoruz.

06 Ağustos 2015

Posted In: Genel, Linux Yaz Kampı

Yazılım Özgürlüğü Günü’nü Kutladık!

Linux Kullanıcıları Derneği olarak Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde “Yazılım  Özgürlüğü Günü” kutlamalarına destek verdik.

Dünyada 2005 yılından bu yana kutlanan, ülkemizde ise ilk defa bu sene  kutlanan “Yazılım Özgürlüğü Günü” kapsamında çeşitli şehirlerde kahvaltı,  toplantı ve kokteyl etkinlikleri düzenlendi.

Etkinlik kapsamında insanlar özgür yazılımı masaya yatırıp, özgür yazılım ve  Türkiye’deki yeri hakkında konuştular ve özgür yazılım konusunda başka ne  çalışmalar yapılabileceği konusunda fikir alışverişinde bulundular.

Etkinliğe ilişkin, irili ufaklı birçok yayın organında etkinliğin  duyurulmasını sağlayarak özgür yazılımlar hakkında insanların dikkatini çekme konusunda da çalışmalar yaptık.

Diğer yandan etkinliğin düzenlendiği 15 Eylül 2012 tarihinde derneğimizin de imzasının bulunduğu bir bildirge yayımlandı. Bildirge metnine etkinlik web sayfasından ulaşabilirsiniz.

Son olarak bildirgeyi sesli okumayı da ihmal etmedik. Bildirge videosuna da bu  adresten erişebilirsiniz.

Dernek olarak etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen, başta Nermin Canik olmak üzere tüm üyelerimize ve tüm özgür yazılım gönüllülerine teşekkür ediyoruz.

17 Eylül 2012

Posted In: Genel, Gezegen

Haydi LKD’liler: İstanbul’da 1 Mayıs’a!

İşçi ve emekçilerin birlik dayanışma ve mücadele günü 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı geçtiğimiz iki yılda yaptığımız gibi İstanbul Taksim’de birlikte kutlayalım.

İstanbul’daki kutlamalara katılacak LKD üyeleri, özgür yazılım ve GNU/Linux destekçileri olarak beraber hareket edelim, böylece hem bayramımızı beraber kutlayalım hem de özgür yazılımı duyuralım istiyoruz.

Bizlere katılmak isteyen tüm LKD üyeleri ile özgür yazılıma gönül verenler saat 09:00’da Beşiktaş’ta Alkım Kitabevi önünde buluşuyoruz. Orada 20 dakika bekleyeceğiz ve daha sonra Akaretler’de buluşan aşağıdaki STK’ların civarında yürüyüş kortejine katılacağız.

– Alternatif Bilişim Derneği
– BİÇDA (Bilişim ve İletişim Çalışanları Dayanışma Ağı)
– Linux Kullanıcıları Derneği (LKD)
– SOMDER (Sosyoloji Mezunları Derneği)
– TODAP-Der (Toplumsal Dayanışma için Psikologlar Derneği)

Özgür Bir Dünya İçin Özgür Yazılım!

Yaşasın 1 Mayıs!

30 Nisan 2012

Posted In: Genel, Gezegen, Seminer

Yeditepe Üniversitesi, Özgür Yazılım ve Linux Günü, 3 Mayıs

Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar Kulübü, Pardus ve LKD Seminer Çalışma Grubu işbirliğiyle;

3 Mayıs 2010 Pazartesi,

11.00   “Pardus ve Nasıl Pardus Geliştiricisi Olunur?” – Gökmen Göksel, Gökçen Eraslan
14.00   “Neden Python?” – Gökmen Göksel, Gökçen Eraslan
16.00   “Neden Bedava Kod Yazayım?” – Pınar Yanardağ

Etkinliklerin yapılacağı yer:  Yeditepe Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi B-311 Nolu Amfi

ozguryazilimgunu

30 Nisan 2010

Posted In: Genel, Seminer

Etiketler: ,

23-26 Aralık, EMO Ulusal Kongre Ankara, Linux seminerleri

Elektrik Mühendisleri Odası’nın 23-26 Aralık tarihleri arasında ODTÜ KÜltür Kongre Merkezi’nde düzenleyeceği 13. Ulusal Kongre etkinliği kapsamında LKD Seminerleri de yer alacak.

Linux ve Özgür Yazılım başlığında toplanan aşağıdaki seminerler 26 Aralık 2009 Cumartesi 12.30 – 15.30 saatleri arasında.

“Linux Nedir?”
Onur Yalazı

“Linux ve Masaüstü”
Serbülent Ünsal

“Özgür Yazılım İş Modelleri”
Enver Altın

Ayrıca Hakan Uygun’un “Özgür Yazılımın Ekonomik ve Sosyal Yönleri” başlıklı semineri 25 Aralık Cuma 11.30-12.30 arasında.

Bir de Özgür Yazılım başlıklı bir özel oturum var, 25 Aralık Cuma 9.30-11.15 arası:

“Özgür Yazılımların Uygulama Geliştirme Modeline Etkisi; Tekir’den Öğrendiklerimiz”
Hakan UYGUN

“Eğitimde Özgür Yazılım ve Özgür İçeriğin Kullanımı”
Emrah ÖZÇELEBİ

Etkinlik web sitesi: http://www.ulusalkongre.org

22 Aralık 2009

Posted In: Genel, Seminer

Etiketler:

inet-tr, XIV. Türkiye’de İnternet Konferansı, Linux Seminerleri

XIV. Türkiye’de İnternet Konferansı (http://inet-tr.org.tr/inetconf14/) kapsamında, LKD Seminer Çalışma Grubu tarafından üç seminer düzenleniyor:

12 Aralık Cumartesi, 16.30-18.30 arası,

Salon D:
Bilmeyenlere Linux, Çağatay Çebi
Özgür yazılım ve İş Modelleri, Hakan Uygun

Salon E:
PostgreSQL’de ileri düzey başarım yönetimi, Devrim Gündüz

Seminerler İstanbul Bilgi Üniversitesi, Dolapdere Kampüsü’nde gerçekleştirilecek.

Konferans programı.

07 Aralık 2009

Posted In: Genel

Derneğe Bağış Yapan Kuruluşlar İçin Web Reklam Politikası

Linux Kullanıcıları Derneği’ne bağış yapan kuruluşların *.linux.org.tr web sitelerinde web reklamlarının (banner) yayınlanması ile ilgili 2004’te dernek üyelerinden Tolga Korkunçkaya bir taslak hazırlamıştı. Aktif olarak bu konuda kurumlarla görüşme yapılmadığından dolayı pratikte uygulanmamıştı.

Alper Oğuz bu metni güncelleştirerek dernek üyelerinin görüşüne sundu ve son halini verdi. Artık bir konu için daha oturmuş kurallarımız var 🙂

03 Eylül 2008

Posted In: Genel