LKD Yansı sunucusu artık HTTPS destekliyor

LKD yansı sunucusu artık https://ftp.linux.org.tr adresi üzerinden HTTPS güvenli bağlantısı ile de erişilebilir.

Dağıtımların iso kalıplarını HTTPS üzerinden indirmek için şu andan itibaren https://ftp.linux.org.tr adresini kullanmaya başlayabilirsiniz.

Eğer dağıtımınızın paket yöneticisi HTTPS protokolünü destekliyorsa, paket kaynağı adresini değiştirerek paketleri şifrelenmiş bir şekilde indirebilirsiniz. Bunun nasıl yapılacağının detayları için kullandığınız Linux dağıtımının belgelerine ve destek kanallarına başvurabilirsiniz.

17 Mayıs 2020

Posted In: Ftp

Yansı sunucusu arızası

TÜBİTAK ULAKBİM tarafından donanım ve ağ bağlantısı sağlanan ftp.linux.org.tr yansı sunucumuzda donanım arızasından ötürü sorun yaşanmaktadır. Sorunun en kısa sürede giderilmesi için çalışmalarımız sürüyor.

Güncelleme: 2017-07-18 08:37 itibarıyla tüm dağıtımların yeniden yansılanması tamamlanmıştır.

05 Temmuz 2017

Posted In: Ftp

ftp.linux.org.tr adresinden erişebileceğiniz yansımızın en son sakini Manjaro dağıtımının paket deposu. Manjaro kurulumunun ardından /etc/pacman.d/mirrorlist dosyasına yansımızı ekleyerek (ya da “sudo pacman-mirrors -g” komutunu çalıştırarak) paket deposu yansımızdan faydalanmaya başlayabilirsiniz.

Dağıtımın Türkçe sayfasına manjaro-tr.org adresinden erişebilirsiniz.

VLC

Ayrıca 2013 Mart ayından beri VLC medya oynatıcısının Türkiye yansılığını üstlenmiş bulunmaktayız. VLC’yi resmi sitesinden indirmek isteyen ve Türkiye’den Internet’e bağlanan herkes ftp.linux.org.tr sunucularına yönlendirilmekte.

13 Ocak 2014

Posted In: Ftp

Yansı sunucumuz taşınıyor

ULAKBİM’de bulunan yansı sunucumuz bir süredir donanım hataları nedeniyle sorunlar yaşıyordu. Sunucumuz yeni donanıma taşınmakta, bir süreliğine ftp.linux.org.tr adreslerine erişemeyeceksiniz. Taşınma bittiğinde daha sağlıklı bir servis ile geri dönmeyi umuyoruz.

24 Aralık 2012

Posted In: Ftp

Scientific Linux ve Linux-Libre yansılanmaya başlandı

http://ftp.linux.org.tr yansı sunucumuzun iki yeni misafiri Scientific Linux ve Linux-Libre.

Scientific Linux, CERN ve Fermilab gibi araştırma kurumlarının ihtiyaçlarını karşılamak için ortak hazırlanan bir dağıtım, ancak CentOS’tan da önce Red Hat 6 sürümüne geçerek ilgi topladı. Masaüstünde ve sunucularda kullanımının önünde bir engel yok. Sunucumuzdaki Scientific Linux yansısı burada.

Linux-Libre ise, Linux çekirdeğindeki özgür olmayan kod parçalarının ve firmware dosyaları gibi “binary blob” diye tabir edilen dosyaların çıkarılmasından oluşuyor. Elde edilen, tamamen özgür yazılımdan oluşan bir linux çekirdeği oluyor ve %100 özgür GNU/Linux dağıtımları bu özgür Linux çekirdeğini kullanıyorlar. Linux-Libre, Özgür Yazılım Vakfı’nın Güney Amerika şubesi tarafından geliştiriliyor. Sunucumuzdaki Linux-Libre dizinine göz atabilirsiniz.

16 Haziran 2011

Posted In: Ftp

IPv6 adresi, Debian yansısında gelişmeler

IPv6 erişiminiz varsa, artık yansımıza http://ftp6.linux.org.tr adresini kullanarak IPv6 üzerinden bağlanabilirsiniz. IPv4 devrinin sonuna yaklaşırken, LKD yansı sunucusu için önemli bir adım atılmış oldu.

Debian yansımız, yakında ftp.tr.debian.org adresindeki resmi Türkiye yansısı haline gelecek. Geçtiğimiz cuma günü(11 Şubat 2011) yapılan bazı ayarlamalar bu değişikliğin hazırlıklarıydı ve Cuma günü yansı servisimizde yer yer kesintiler yaşandı. O günden beri yansının tüm mimarilere ait deb paketlerini çekmesi sürüyor. Bu süreç bittiğinde geriye kalan ayarlamalar da yapılacak ve şu an Ankara Üniversitesi’nden hizmet vermekte olan ftp.tr.debian.org, ULAKBİM’de bulunan sunucumuz üzerinden hizmet verecek. Bu süreçte emeği geçen ftp.tr.debian.org yönetimine ve ULAKBİM sistem yöneticilerine teşekkür ederiz.

– LKD FTP Ekibi

13 Şubat 2011

Posted In: Ftp

OpenOffice – LibreOffice

Geçtiğimiz hafta içinde The Document Foundation kuruldu ve OpenOffice’in geliştirilmesinin arkasındaki topluluk gücünün merkezi olacakları duyuruldu. Oracle da bu vakfa destek verilmeye davet edildi. Oracle’dan bir karar çıkıncaya dek kullanılmak üzere LibreOffice ismi seçildi. (Libre, Fransızca’da “özgür”) OpenOffice’in halefi LibreOffice mi olacak? Bunu Oracle’ın OpenOffice ismini vakfa bağışıp bağışlamayacağı gösterecek.

LibreOffice’in (henüz beta aşamasındaki) kurulum dosyalarını Linux Kullanıcıları Derneği’nin yansı sunucusunda bulabilirsiniz. Vakfın sunduğu LibreOffice indirme sayfalarındaki bağlantılar da sizi dernek sunucularına yönlendirmekte.

02 Ekim 2010

Posted In: Ftp

FTP Sunucusundaki son gelişmeler

ftp.linux.org.tr‘de son bir kaç ayda yaşanan gelişmeleri özet geçmek istedik. FTP sunucusuyla ilgili önerilerinizi iletişim formumuzu kullanarak bize ulaştırabilirsiniz.

Yansımızda bu hafta yeni bir dağıtım yerini aldı: Trisquel GNU/Linux. Özgür Yazılım Vakfı’nın %100 özgür GNU/Linux dağıtımları listesinde yer alan Trisquel, Ubuntu tabanlı. Geniş bir yelpazedeki kullanıcılara hitap ediyor; ev kullanıcılarını, eğitim kurumlarını, şirketleri, eski/güçsüz bilgisayarlar hedefleyen dört farklı sürüm sunuyor. FTP sunucusunda Trisquel’i bulabileceğiniz adres: http://ftp.linux.org.tr/trisquel

Yansılamaya başladığımız bir diğer %100 özgür dağıtım ise gNewSense. gNewSense mart ayından beri yansımızda  http://ftp.linux.org.tr/gnewsense/ adresinde.

gNewSense ve Trisquel, Özgür Yazılım Vakfı’nın üyelerine gönderdiği USB üye kartlarında yüklü gelen iki GNU/Linux dağıtımı. İçlerindeki tüm yazılımların kaynak kodlarının açık olmasına ve özgür yazılım lisanslarıyla lisanslanmış olmalarına dikkat ediliyor. Hatta %100 özgür bir sistem elde edebilmek için, Linux çekirdeğiyle geldiği halde kaynak kodları açık olmayan “blob” diye tabir edilen kısımlar çıkartılıyor.

Mart ayında yansılamaya başladığımız bir diğer dağıtım da LinuxMint. Kolay kullanılabilirliği hedefleyen LinuxMint de Ubuntu tabanlı bir dağıtım. Pek çok ses ve video biçimini oynatmak için gerekli yazılımlarla birlikte gelen bir Ubuntu sürümü olarak yola başlamış olsa da, kendi masaüstü, menüleri, ayarlama araçları, web tabanlı paket kurulumuna sahip bağımsız bir dağıtım. Yansımızdaki adresi http://ftp.linux.org.tr/linuxmint/

Bir süredir FTP sunucusunda yansılanan OpenOffice.org özgür ofis yazılımının resmi yansı listesine mayıs ayında eklendik. OpenOffice web sayfasına Türkiye’den girip yazılımı indirmeye çalışan herkes otomatik olarak derneğin FTP sunucusuna yönlendiriliyor. Bu yönlendirmeden önce ülkede hiç OpenOffice yansısı yoktu, yönlendirmeden sonra FTP sunucusunun trafiği neredeyse iki katına çıktı. Bu durum yansının ne kadar önemli olduğunu gösteriyor, artık OpenOffice indirmek isteyen Türk kullanıcıları daha az bekleyecekler.

21 Haziran 2010

Posted In: Ftp

Ubuntu Resmi Ülke Yansısı

Ubuntu yansı ekibiyle uzun süren yazışmalar sonucunda tr.archive.ubuntu.com ve tr.releases.ubuntu.com artık LKD yansı sunucusunu gösteriyor. Böylelikle Türkiye’deki Ubuntu kullanıcıları herhangi bir ayar değişikliği yapmadan Türkiye içindeki bir sunucuyu kullanıyor olacaklar.

Bu değişiklikten önce adında “tr” geçen sunucular İngiltere’de bulunmaktaydı, iso ve paket indirme hızları da oldukça düşüktü.

28 Eylül 2009

Posted In: Ftp