Ağustos-Kasım ayı üye bülteninden günlüğün payına düşenler

Bir süredir üye bülteni hazırlamaya zaman ayıran üye olmadığından, dernek üyeleri haberleri sadece günlük yazıları ve sosyal ağ yazıları kanalı ile alıyorlardı. Doruk Fişek’in 4 aylık biriken üye bültenine girişmesi ile beraber dağ gibi gelişmeler birkaç günde 12.5 KB’lık bir e-postada buluştular, her bir dernek üyesinin e-posta kutusuna ulaştı.

Bültenle beraber dernek günlüğüne yazılması unutulmuş irili-ufaklı gelişmeler de ortaya çıktı, onlar da aşağıda:

* Ankara’daki üyeler, “beraber buluşalım ve LKD işleri için çalışalım” düşüncesiyle 2 atölye çalışması daha gerçekleştirdi. (Samed Beyribey)

* Yeni kurulan ve OpenOffice’in geliştirilmesinin arkasındaki topluluk gücünün merkezi olacaklarını belirten Document Foundation’a, LKD ve Openoffice.org Türkiye imzalı bir destek yazısı gönderdik. (Ali Rıza Keleş, Volkan Evrin, Görkem Çetin, Deniz Öğüt, Mahir B. Aşut, Yağmur Akgün)

TBMM İnternet Yasakları Çalıştayı

* ftp.linux.org.tr FTP sunucusu Slackware dağıtımının resmi Türkiye yansısı oldu. (Gökdeniz Karadağ)

* Linux Mint Türkiye’nin, Pardus-Linux.org ve mecburdegilsiniz.com’un web reklamları da dernek sitelerinde yayınlanmaya başlandı. (Bahri Meriç Canlı)

* www.linux.org.tr web sitesinde çeşitli bağlantılar ve yazılar güncellendi, mizanpaj düzeltmeleri yapıldı. (Erdem Artan, Serdar Dalgıç, Recep Kırmızı)

* TBMM Ortak Çalışma Grupları’nın 28 Ekim’deki “İnternet Yasakları” konulu çalıştayına LKD olarak katıldık. (Volkan Evrin)

* Derneğin Pardus Kurumsal 2 Katkı Deposu‘na 24 yeni yazılım girdi, 10 yazılım da güncellendi. (Türker Sezer, Doruk Fişek)

* Web istatistiklerinin daha iyi analizi için Open Web Analytics yazılımı kurularak, dernek siteleri yazılıma veri gönderecek şekilde ayarlandı. (Erdem Artan, Oğuz Yarımtepe)

* Derneğin bildiri gönderdiği basın yayın kurumlarının listesi en son 5 yıl önce güncellenmişti. Liste güncel bilgilere göre sil baştan oluşturuldu (Taki Çakıroğlu).

* LKD üye kartlarının dernek arşivlerinde baskı kalitesinde bir hali yoktu. Orjinaline sadık kalınarak sıfırdan çizildi. (Umuthan Uyan)

* Dernek çalışma yöntemlerinin belgelenmesi: www.linux.org.tr’de yer alan firma listesi ve yerel özgür yazılımlar listesi için kullanılan yazışma şablonları ile bir bildirge yayınlanırken izlenen yolu anlatan bir belge hazırlanarak üye web sitesine yerleştirildi. Mevcut Sık Sorulan Sorular belgesi geliştirildi. (Serdar Dalgıç, Samed Beyribey, Doruk Fişek, Gökdeniz Karadağ)

* Avrasya Maratonu‘na dernek üyeleri LKD bayrakları ile katıldı. 8 km’lik parkurda dolaşan bayraklar, diğer yürüyenlerin ilgisini çekti. (Volkan Evrin, Deniz Öğüt, Umuthan Uyan, Doruk Fişek, Emre Eryılmaz)

08 Aralık 2010

Posted In: Yk