Sistem yöneticisinin fazlamesaisi

Dün öğlen saatlerinde LKD’nin kendi web sitelerinin servisini veren Eti sanal sunucusunun bulunduğu Anadolu sunucusu kapandı. Alper’in (Oğuz) yoğun telefon trafiği, yetmeyip Akgül Hoca üzerinden bindirmelere karşın o saatlerde sistemlere fiziksel olarak erişebilen insanlar derde derman olamadılar.

Bunun üzerine işten 19:00 civarı kafasını dışarı uzatabilen Kerem (Ersoy) önce evine gidip alet-edevat ve yedek parça alıp, daha sonra Bilkent’in yolunu tuttu. Önce aç sistem yöneticisi oynamaz deyip kendini doyurdu.

Daha sonra sistem odasının yolunu tuttu. İlk durağı, daha önce güç kaynağı problemi yaşamış ve şu anda nadasta olan sunucu oldu; onun bağırsaklarını ortalığa döktü.

Onun güç kaynağı üzerinde getirdiği test aleti ile yaptığı ölçümler, güç kaynağının istenen kıvamda güç veremediğini ortaya koydu. Yanında getirdiği yedek güç kaynakları, kasadaki 550W’lık güç kaynağına uymadığı için o sunucuyu daha sonra parça almak üzere kenara koydu.

Sıra web servislerini bulunduran makinanın bulunduğu sunucuya gelmişti. Makina açıldığında görüntüde (bilinmeyen) bir problem yoktu. Boşu boşuna gelmemiş olmak için makinanın donanım RAID’inde arada tekleyen ama ciddi baş ağrıtmayan soruna girişmeye karar verdi. Ayarların yedeğini aldıktan sonra Anadolu’yu silip software RAID olarak baştan kurmaya girişti.

Tabii hayat böyle pürüzsüz gitmedi. Kurulumda diskler formatlanırken “beklenmedik” bir hata verdi. Emin olmak için attığı ikinci turda bu kez konsola düşüp hata mesajlarına da baktı, disklerden biri kendini kapatıyordu. Birkaç denemeden sonra sorunun donanımsal olduğuna emin olduktan sonra, Anadolu’nun da bağırsakları ortalığa döktü. Mevcut çift disk sökerek, birisi servise gitmek üzere işaretlendi. Yerine diğer güç kaynağı problemli makinadaki boştaki çift diski taktı (ikizler birbirinden ayrılmaz) ve tekrar kuruluma geçti.

Sistemin tekrar kurulması, ayarların tekrar yerleştirilmesi, Eti sanal sunucusunun bu makinaya bağlanması, bağırsaklarının geri toplanması ve ortalığın elinin yüzünün düzeltilmesi derken günü devirmişti bile. Güç kaynağı arızalı eşek ölüsü sunucuyu yüklenip sistem odasından ayrıldı.

Saat 3:30 sularında kokoreçini yiyip, enerji takviyesi ile beraber evinin yolunu tuttu. Daha sabahın ilk ışıklarına kadar sunucuda yapılması gereken çalışmalar vardı.

07 Ekim 2010

Posted In: Yk