Özgür Web Teknolojileri Günleri / 15-16 Ekim 2010

Her şey, Nisan ayı başında Özgür Yazılım ve Linux Günleri 2010’un ikinci gününde Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar Topluluğu ile beraber buluşup karşılıklı fikir alışverişinde bulunmamızla başladı. Dernekle ortak, sadece üniversite öğrencilerine yönelik değil, tüm ülkeye hitap eden bir etkinlik düzenlemek istiyorlardı. İlk kez yüzyüze tanışmış olduk, gelecek dönemde neler yapabileceğimizi konuştuk.

Dernek genel kurulunun üzerinden bir hafta geçmişti ki, tekrar kapımız çalındı. Beraber ne üzerine bu etkinliği yapabileceğimizi konuştuk.

Son iki yıldır, şenlikte web geliştirme atölyeleri büyük ilgi görüyordu. Üstelik yılın en büyük özgür yazılım etkinliğinde senelerdir web teknolojilerinin önemli bir yeri olmasına karşın, her zaman “baba” özgür yazılımların yanında gölgede kalıyordu. Özgür yazılımın sadece web teknolojileri boyutunu ele alacak bir etkinlik fikri kafamızda canlandı.

Tarih üzerine kafa yormaya başladık. İlkbaharda gerçekleşen Özgür Yazılım ve Linux Günleri’nden uzak olması için sonbahar ideal olacaktı; o aylarda Yeditepe’nin akademik takvimi açısından en elverişli Ekim ayının ortası tarih olarak netleşti.

Tarih, yer ve etkinliğin isminin netleşmesiyle beraber; Temmuz ayı içerisinde etkinlik çalışmaları bir anda hızlandı. Trac’ta bir bileşen ve “aşama” tanımlandı. Etkinlik için yapılması gereken çalışmalar en küçük atomlarına ayrılarak birer iş olarak tanımlandılar ve teker teker tamamlamaya giriştik.

Dernek üyelerine etkinliği ve üstlenebilecekleri çeşitli görevleri anlatan uzun bir e-posta gitti. E-posta 11 tane dipnotu ile bu alandaki dernek rekorunu kırdı.

9 kişilik bir etkinlik program kurulu oluşturduk. Program kurulu bir taraftan etkinliğin konu başlıkları, etkin katılım çağrısı, salon sayıları, oturum saatleri ve tipleri üzerinde kafa yormaya başladı.

Diğer taraftan ozgurwebgunleri.org.tr alan adı alındı, e-posta listeleri açıldı, e-posta adresleri tanımlandı, web sayfası için yazılım kuruldu. Temmuz sonunda üniversiteye verilecek proje için tahmini ihtiyaçlar belirlendi.

Çeşitli sosyal ağlarda hesaplar açıldı, bunlar birbirine bağlandı, etkinlik sayfaları oluşturuldu.

Bir aydan biraz uzun süren tüm bu süreçte 20’nin üzerinde dernek üyesinin çorbada tuzu oldu.

Fakat aramızdan biri vardı ki, beyaz atlı prens gibiydi. Web sitesine hazır bir tema uydursak da, kalan görsel malzemelerin içinden nasıl çıkacağız diye düşünürken; bir süredir ortalıkta olmayan Umuthan Uyan geldi ve (yine) etkinlik logosundan başlayarak etkinlik sitesini tasarladı. Her zamanki gibi WordPress temasını da kendi yapıp, SVN kullanarak siteye de elleriyle yerleştirdi.

Web sitesinin hazır olmasıyla beraber bir saat kadar önce de etkin katılım çağrısı yayınlandı.

Bir taraftan tanıtım çalışmaları başlarken, etkinlik için sponsor çalışmaları başka bir koldan yürümeye başlıyor. Program kuruluna ise ilk oturum önerileri bu günlük yazısı tamamlanmadan ulaştı bile.

06 Ağustos 2010

Posted In: Yk