Evvel Zaman İçinde

LKD web sitesinde yer alan Tarihçe bölümünün uzun süredir yenilenmesi gerekiyordu. Geçmişi sıkmadan, öz bir dille ama önemli detayları da atlamadan anlatmaya üşenen üyeler, bu işi uzun zamandır atıl bırakmışlardı. Nihayet Doruk Fişek’in bellekleri kurcalayarak hazırladığı ve Mustafa Akgül’ün gözden geçirdiği dernek tarihçe metni yayına girdi.

Arşivlerde gezerken, bundan 5 sene önce Barış Metin tarafından hazırlanmış bir taslak metin de tekrar gün ışığına çıktı. Derneğin amaçlarını anlamak isteyen özgür yazılımcılara (mecburen) resmi bir dile sahip yasal bir metin olan “Tüzük” fazlasıyla ağır geldiği düşünüldüğünden; basit ve net olarak derneğin hangi değerleri ne şekilde savunduğunu anlatan bir çalışma yapılmıştı. O dönem “taslak” etiketinden kurtulamayan bu metin de, “İlkelerimiz” başlığıyla dernek web sitesine yerleşti.

Fotoğraf zarflarını karıştırırken, Doruk bir de Linux Kullanıcıları Grubu’nun 90’lı yılların sonunda tüzel bir kişilik kazanarak dernekleşmesi çalışmaları sırasında çekilmiş bir toplu fotoğraf buldu, tarayarak dijital ortama aktardı. O dönem daha sık fiziksel buluşmalar yapılır, bunlar da genellikle Ankara Üniversitesi Çöp Restaurant’ta olurdu. Fotoğraf o buluşmalardan birinin çıkışında (büyük olasılıkla 1999 ya da 2000 bahar ayları) derneğin 9 kurucu üyesinin 8’inin bulunduğu, o dönem çalışmalarda ter dökenlerden 22’sini içeriyor:

1. Sıra: Kerem Erzurumlu, Selami Aksoy, Kadir Erdoğan, Murat Ilıman, Doruk Fişek
2. Sıra: Tahir Büyükbaşaran, Cem Çevik, Murat Arslan, Mustafa Akgül, Burak Dayıoğlu, Berk D. Demir, Özgür Cengiz Demir, R. Engür Pişirici
3. Sıra: Mustafa Bodur, Kemal Hadımlı, Levent Yıldırım, Atilla Özgit, İ. Ethem Derman, Yavuz Selim Kömür, Görkem Çetin (ve eşi)

Fotoğrafı çekenin (fotoğrafta olmamasından dolayı) Barış Özyurt olduğu rivayeti var.

Yine tozlu zarflardan çıkan, o dönemlere ait birkaç kareyi derneğin fotoğraf galerisinde bulabilirsiniz.

15 Temmuz 2010

Posted In: Yk