Derneğe Vadeli Banka Hesabı

Dernek yıllar içerisinde yaptığı çalışmalar için birçok bağış aldı ve harcama yaptı. Bunlar “yastık altında” saklanmıyor, hatta geçtiğimiz sene kayıt tutulmasının sağlığı/kolaylığı açısından masrafını gözden çıkarıp tüm para transferlerini banka aracılığıyla yapmaya özen gösterdik.

Bunlarla uğraşırken, bir ay önceden planlamadığımız “büyük” bir harcama yapılmadığını farkettik. Tabii hemen tamamına anlık olarak gereksinim duyulmayacak bir para nasıl daha iyi değerlendirebilir diye kafalar çalışmaya başladı.

Önce elma hesabı açtık, kurtulamadık bunalımdan :); birkaç ayın sonunda ciddi bir getirisi olmadığını farkettik — üstelik bozmamız gerektiğinde de masraf ödüyorduk. Bunun üzerine bir vadeli hesap açalım önerisi geldi. Kafalara dernek olduğumuz için vadeli bir hesap açılmasında bir engel olur mu sorusu takıldı, bunu da müşavirimize sorup bir problem olmadığı onayını aldık. Kullanım olasılıklarına göre birkaç farklı vadede (1 aylık, 6 aylık, vb) hesap oluştursak ve onlara paylaştırsak diye düşündük ama gelir oranlarında pek bir farklılık yaratmadığını farkedince vazgeçtik bundan.

İki hafta kadar önce genel sekreterimiz Volkan (Evrin) aylık vadeli bir banka hesabı açtı. Vade aylık olduğundan, her aylık dönem sonunda aradan para çekme/ekleme fırsatı olacak. Olası günlük harcamalar için açıkta biraz para bırakmak yeterli olacak gözüküyor.

Derneğin yıllık üyelik aidatının sadece 20 TL olduğunu düşünürsek; bu ek hesap derneğe ayda birkaç üye aidatı kadar gelir getirse bile, bir yıla vurulduğunda sanki 20-30 tane fazla üye aidatını ödemiş etkisini gösterecek.

Uygulamanın ilk meyvalarını önümüzdeki ay toplamış olacağız. Bu sırada müşavir ile yapılan geçmiş defter düzenleme çalışmalarının da bitmesini, meyvalar beklediğimiz gibi olursa diğer hesaplardan da vadeli hesaba katılım olmasını planlıyoruz.

30 Eylül 2009

Posted In: Yk