Üye yazılımı projesinin web sitesi açıldı

2002’den beri çeşitli şekillerde kullanılan derneğin üye yazılımının geliştirilmesi için geçtiğimiz yıldan beri svn kullanılıyor. İki e-posta listesi (biri fikir alışverişi, diğeri svn bildirimleri) olan yazılımla ilgili bilgilerin derli-toplu erişilebildiği bir web sitesi yoktu.

Efe (Çiftci) ve Tuğrul’un (Gürkaynak) yazılımla ilgili bazı dosyaları koymak için bir alan ihtiyaç duyması sonucu, aslında wiki tarzı bir web sitesiyle hem bu işlevi gidermek, hem de yazılımla ilgili birkaç bilgi yerleştirmenin güzel olabileceği fikri ortaya çıktı.

Yazılımla ilgili iş takibi için derneğin iç iş takip sistemi kullanılıyordu, gelişimi izleyen ve katılan dernek üyeleri için bir sorun yaratmazken; kalan tüm insanlar için bir kopukluk oluşuyordu — svn’e ulaşmak mümkün, e-posta listelerini takip etmek mümkün, iş takibini ise değil.

Uyeyazilimi’nin kendi svn deposu olduğu için, wiki-svn-iş takibi üçlüsü biraraya gelince akla Trac geldi elbette. Mart’tan dernekte aktif kullanılan yazılımda bir proje yaratıp, kendi alan adını taşımak birçok gereksinimi karşılayacaktı.

Kerem (Ersoy) ve Gökdeniz (Karadağ) alan adı tanımı, Trac kurulumu ve ayarlanmasını yaparken; Doruk (Fişek) da dernek Trac’ındaki “Üye Yazılımı” bileşenindeki işleri geçmişleri ile beraber yeni Trac’a taşıdı. Listede konuşulan ve svn’deki bilgileri derleyen basit de bir giriş sayfası hazırladı.

uyeyazilimi_lotr_0809

Artık üye yazılımı geliştirme süreci bir wiki ve iş takip sistemi üzerinden rahatlıkla takip edilebiliyor. Kaynak kodların bulunduğu svn deposunu da cicili bir biçimde web’den gezebiliyorsunuz.

Projenin bir de yeni e-posta listesi daha oldu, uyeyazilimi-trac. Web sitesinde olup bitenler, iş takip sistemine girilen yeni işler, işlere gelen yorumlarla ilgili bu listeye e-posta bildirimi geliyor.

25 Ağustos 2009

Posted In: Yk