Trac’ta küçük çaplı inşaat

Trac dernek içinde başta çalışma takibi olmak üzere, bilgi kaynağı olarak da kullanılıyor. Gökdeniz’in (Karadağ) isteği üzerine sunucuda Kerem (Ersoy) son 2-3 gün içerisinde birçok gereksinim duyulan eklentiyi kurdu.

Gökdeniz’in ayarlamalarının ardından artık Trac daha bi konuşkan. Sadece iş kayıtlarında değil; dosya eklemeleri ve wiki’de yapılan değişikliklerden de e-posta ile haberdar olabiliyor dernek üyeleri. İsterlerse tüm Trac aktivitesinin gönderildiği yüksek trafikli e-posta duyuru listesine üye olurlarken, isterlerse de her bir wiki sayfasındaki “bu sayfa değişince beni haberdar et” seçeneğini kullanabiliyorlar.

İş kayıtları açıldığında, otomatik olarak seçilen bileşenin sahibi olan çalışma grubu/ekibe atanıyordu (ve e-posta bildirimi oluyordu). Ancak daha sonra belirli bir üye bu işi üstlendiğinde, ilgili cg/ekip adresi özel olarak eklenmezse cc’de yer almıyor ve sonraki gelişmelerden e-posta ile haberdar olamıyordu. Artık her açılan iş kaydında ilgili cg/ekip adresi otomatik olarak cc’ye de eklenmeye başladı.

Zaman içerisinde wiki sayfalarının yerlerinde düzenleme gerektiği de farkedildi. Yine yeni eklentilerden biri buna olanak tanıyor, mevcut bir sayfanın ismini / alt bölümünü kolaylıkla değiştirebilir hale geldik. Ardından Gökdeniz bir saate yakın süren bir çalışmayla, birçok sayfanın isimlerini ve hiyerarşisini düzenleyerek daha kolay gezilebilir bir hale getirdi.

Assolistler son çıkarmış, son eklenen ise trac.ini ayar dosyasındaki ayarların bir kısmını Trac arayüzünden düzenlemeye olanak tanıyan eklenti oldu. Trac’ta düzenlemelerin bir kısmının yapıldığı bu dosyada değişiklikler için her defasında sistem yöneticilerinin kapısının çalınması gerekiyordu. Artık bu ayarların önemli bir kısmı Trac’ın web arayüzünden de yapılabiliyor.

03 Temmuz 2009

Posted In: Yk