Cave Canem : Bekçi Köpeğinizi Başı Boş Bırakmayın

Günün erken saatlerinde derneğin web sitelerine bağlanmak isteyenler muratlarına eremediler. Web sunucusu yanıt vermiyordu.

Derneğin sunucularını yöneten üyeler makinaya ulaşmaya çalıştılar ama makina ilginç biçimde kapalı duruyordu. Öğlen saatlerinde Uğur (Karatay) Bilkent’in sunucu odasına gitti. Karanlık bir ekran dışında bişi bulamayınca makinayı tekrar başlatmakta buldu çareyi.

Aradan bir saat geçtikten sonra makinanın yine kapandığı uyarısı geldi. Fakat sistem yöneticileri ilk anda bunu ciddiye almadılar çünkü baktıklarında makina çalışıyordu. Israrlar üzerine farkedildi ki makina kendiliğinden açıp/kapanıp duruyordu. Ümit (Ezerçe), Necati (Demir) ve Kerem (Ersoy) seferber olup ne olduğunu araştırmaya başladılar. 11 dakikalık aralıklarla açılıp/kapandığı keşfedildi ama neyin buna yol açtığına akıl ermedi. 8 işlemcinin sıcaklığında da bir problem yoktu. RAM arızası da olsa bu kadar kesin periyotlarla olmazdı.

Kerem alet çantasını alıp makinanın başına gitmeye hazırlanırken, “en kötü senaryo” planları yapılıyordu — web servislerinin bulunduğu sanal makinayı başka bir makinaya kopyalayıp, çalışır hale getirip, açılıp/kapanan makinayı koltuğun altına alıp götürmek gibi.

Tam o sırada Kerem (koltuğunun altında o kasayı hayal etmenin verdiği motivasyonla da olsa gerek) bunun neden kaynaklandığını buldu. Sunucuda hardware watchdog timer’ı açmıştı, bunun çekirdeğe desteği eklenmediği için de “watchdog” makinada problem olduğunu zannedip makinayı resetliyordu. Watchdog kapatıldı ve hayat normale döndü.

Futbol derbilerinde gol atmayanı gerçek takımlı saymadıkları gibi, dernekte de sunucularda bir kez ciddi bir arızaya yol açmayan sistem yöneticisi sayılmıyor. Artık Kerem de bu hamleyle “milli” oldu ve sunucu ekibindeki yerini sağlamlaştırdı 🙂

29 Haziran 2009

Posted In: Yk