Redhat ve Suse dağıtımlarının akıbeti

Bildiğiniz gibi Redhat dağıtımı uzun yıllardır ücretsiz sürümünü Fedora adı altında dağıtıyor. Fedora’yı belli bir aşamasında alıp kendi garantileri ve destek taahhütleri ile birlikte Red Hat Enterprise Linux(RHEL) adı altında sunuyor. Bunun yanı sıra CentOS projesi, RHEL’i alıp içindeki RedHat’e ait logoları silip yayınlıyor.

Suse dağıtmı da benzer bir şekilde ikiye ayrıldı; Novell’in destek anlaşmasıyla birlikte satılan SUSE Linux Enterprise ve geliştirilmesi herkese açık olan ve ücretsiz indirilebilen OpenSUSE.

Meselemiz yer. RedHat yansıda 250 GB civarında, SUSE ise 100 GB civarında yer kaplıyor. Bu dağıtımlar kaldırılsa sunucudaki yer sıkıntısı azalacak, belki ilgi çeken yeni dağıtımları yansılayabileceğiz.

Bizim tahminimiz, yansıda Fedora, CentOS ve OpenSUSE varken Redhat ve SUSE yansılarına ihtiyaç kalmadığı yönünde. Sunucudaki erişim kayıtları da bu tahminimizi destekliyor. Yine de anket yapıp yansımızı kullananlara sormak istedik, adı geçen dağıtımlardan hangisini kullandığınızı ya da kullanmadığınızı ankette belirtirseniz seviniriz.

[poll id=”2″]

10 Kasım 2008

Posted In: Ftp