E-posta listelerinde (son)bahar temizliği

Web sitelerindeki temizliğin ardından derneğin e-posta listelerinde bir temizliğe giriştik. Bir kısmını ekip/çalışma grupları hareketlendikçe düzenlemiştik zaten. Ancak yıllar boyunca açılan, bazıları bir-iki ay bile kullanılmayan, bazıları senelerce kullanılan ancak artık işlevini yitiren birçok liste vardı.

Hummalı bir çalışmayla listecide çeşitli dönemlerde açılmış tüm e-posta listeleri tek tek tarandı, “bu neydi?” diye tekrar düşünmemek için yanlarına Mailman’den liste alındığında görünecek şekilde tanımları yazıldı. Artık kullanılmayan 35 tane e-posta listesi arşivleri korunarak pasif hale getirildi. Liste yönetici/moderatörleri/üyeleri boşaltıldı. Üye listeleri de metin olarak, derneğin sadece idari üyelerinin erişebildiği wiki’ye yerleştirildi (ileride benzer bir çalışma başlatıldığında daha önce ilgi duymuş kişilerle bağlantı kurabilmek için).

Niye bu kadar uğraştınız diye düşünebilirsiniz… E-posta listeleri ilginç bir ortam. Kullanılmadığı halde “açık” kalmış bir listeye birçok kişi ne olduğuna bakmadan üye olabiliyor. Ek olarak listeye spam yağmaya başlıyor. Belki liste üyelerine ulaşmıyor ama zamanında o listenin yöneticiliğini/moderatörlüğünü üstlenmiş olan zavallılara listeciden sürekli uyarı e-postalar geliyor. Tabii bir de kazara “uykudaki” bir e-posta listesinin bir üyesinin listeye mesaj attığını düşünün, bir anda insanlar “ben neredeyim, niye hala bu listedeyim” diye şaşkına dönüyorlar, “çıkarın beni bu kaptan” diye yazışmaya başlıyorlar. Başka bir neden de “Tertip, düzen, temizlik” (5S) elbette 🙂

09 Kasım 2008

Posted In: Yk