Basılı Linux ve Özgür Yazılım Kitapları Listesi Yenilendi

Linux ile ilgili elektronik ortamda birçok Türkçe ve İngilizce kaynak bulmak mümkün. Belgeler, makaleler, liste arşivleri ve daha niceleri… Ama birçok insan için hala hiçbiri basılı bir kitabın yerini tutmuyor.
O nedenle özgür yazılımla ilgili kitaplara insanların ulaşabilmeleri için özgür yazılım kitaplarının bir listesini www.linux.org.tr sitesinde yayınlıyoruz. İlk olarak 2004’te hazırlanan liste, bir değişim esnasında kaybedilmiş, yedeklerden sadece çok küçük bir bölümü çıkarılabilmişti.

Üyelerimizden Arman Aksoy öncelikle Internet arşivlerine dalıp eski sayfayı kısmen de olsa bulabildi. Daha sonra yeni basılan kitapları da içerecek biçimde internette araştırma yaptı, “Linux” anahtar kelimesi ile bulabildiği tüm kitapların da bilgilerini ekleyerek listeyi tekrar oluşturdu.

Listede özgür programlama/betik dilleriyle ilgili kitaplar şu an için yer almıyor. İleride onları da içerecek biçimde listeyi genişletmek ya da birkaç kategoriye bölmek belki yeni bir çalışma konusu olabilir 🙂

Her zaman olduğu gibi listede yer alması gerektiğini düşündüğünüz kitapları, bilgileri ile beraber bize e-posta ile iletebilirsiniz.

02 Ekim 2008

Posted In: Yk