Son gelişmeler, Pardus, Gentoo, Ubuntu

Tekrar Merhabalar,

Linux Kullanıcıları Derneği’nin yansı sunucusu üzerindeki çalışmalarımız devam ediyor. Geciken haberimizi ilk önce verelim, Pardus 2008.1 “Hyaena hyaena” eylül ayı içinde duyuruldu ve iso dosyaları sunucularda yer aldıktan kısa bir süre sonra ftp.linux.org.tr adresindeki yansımıza düştü. Bu sürüm duyurusu sayesinde Pardus yansılarıyla ilgili ufak bir adres sorununu fark edip çözdük.

Bir süre önce Gentoo dağıtımının hata takip sistemine resmi yansı olarak listelenmek istediğimiz bildiren bir hata girmiştik. Biraz uzun sürse de artık Gentoo yansı listelerindeyiz. Daha önce listede yer alan Ankara üniversitesi yansısının listeden çıkmasıyla Türkiye’de Gentoo yansısı kalmamıştı, bu mesele de biz listeye girince kendiliğinden çözülmüş oldu.

Ubuntu için yaptığımız başvuru ise birazcık daha bekleyecek. Ubuntu’nun şartlarını sağlamak için sunucu üzerinde root yetkileri gerektiren pek çok iş yapılması gerekti. Sunucumuz ULAKBİM yönetimi altında olduğu için bu tarz isteklerimizi ULAKBİM Sistem Yöneticileri’ne iletiyoruz ve değişiklikleri onlar gerçekleştiriyorlar. Sık sık e-posta yolluyor olmamız daha oturmuş bir düzen kurmanın gerekliliğini gösterdi. Bayram tatili sonrasında yansılarımız bir FreeBSD jail içine taşınacak ve root yetkisi gerektiren işlerin büyük bir kısmını sistem yöneticilerini rahatsız etmeden kendimiz halledebileceğiz. Resmi Ubuntu yansısı olmak için yapmamız gereken değişikliklerin geriye kalanını biz yaptıktan sonra Ubuntu’yu süreci hızlandırması için dürtükleyeceğiz

Ayrıca, LKD üye wikisinde yansı ile ilgili bilgileri toparladığımız bir sayfa oluşturduk. Bu sayfa, gelecekte yansıya katkı sağlamak isteyecek gönüllülerin ihtiyaç duyacakları tüm bilgileri sağlayacak ve görev teslim süreci kısa tutulabilecek.

Şimdilik bu kadar 🙂

01 Ekim 2008

Posted In: Ftp