Kredi Kartı İle Aidat/Bağış Almaya Başladık

Vakıfbank’tan aldığımız VPOS hizmeti için dernek üyelerimizden Koray Toksöz basit bir web arayüzü hazırladı. Temelde üyelerimizin aidat ödemelerini kolaylaştırmak için düşündüğümüz bu olanak ile, artık dernek üyesi olsun ya da olmasın isteyen herkes derneğe kredi kartı ile bağış da yapabiliyor.

Bunun üzerine bizi bir düşünce aldı. Yurt dışındaki bir bankanın kartını kullanan birisi bize bağış yaptığında ne olacak? Eskiden yurt dışından bağış almak izne tabi idi, vakıflar için değişiklik olduğunu biliyorduk ama dernekler için durumun ne olduğundan emin olamadık. Bunu da derneğimizin avukat üyelerinden Nihad Karslı araştırdı, hatta işini sağlama almak için dernekler masasını telefonla arayarak da sordu — sadece bağış sonrası “bildirim” yapılması söz konusuymuş. Bunun için yurt dışından bağış yapıldığını tespit ettiğimizde ek-4 formunun doldurularak dernekler masasına iletmemiz gerekiyor. Aslında bu sadece kredi kartı için geçerli değil elbette, normal banka hesapları için de var.

Araştırma sırasında, derneğimizin başka bir avukat üyesi Çağatay Cengiz’den de değerli başka bir bilgi öğrendik. Derneğe bağış alırken, bunu belirli bir amaç için kullanacağımızı vaat edersek, bunun için valilikten izin almamız gerekiyor. Örneğin, “Derneğimize bağış yapın, bağışlarınızla xxx okuluna 10 tane Linux makinadan oluşan bir laboratuvar kuracağız” dersek, bu yardım toplamak kapsamına giriyor ve öncesinde izin alınması gerekiyor. Şu anda o şekilde bağış toplama düşüncemiz yok ama ileride olursa aklımızın bir köşesinde bulunacak.

30 Eylül 2008

Posted In: Yk