Özgür Yazılım Hareketi 25 Yaşında!

1983 yılında Richard Stallman tarafından duyurulmuş olan “Özgür Yazılım Hareketi” (GNU) artık çeyrek yüzyılı geride bıraktı. 20 Eylül “Özgür Yazılım Günü”nde tüm dünyada özgür yazılımın gümüş yıldönümü kutlandı. Linux Kullanıcıları Derneği olarak biz de bu mutluluğu paylaşan bir basın açıklaması yaptık.

Açıklamanın hazırlıkları haftalar öncesinde başladı. Ayın başında Bahri Meriç Canlı “GNU’nun yaşgünü geliyor, bir metin hazırlayıp açıklama yapalım” diye dürttü bizi. Bunun üzerine Kubilay Onur Güngör bir metin üzerine çalışmaya başladı — ilk çıkan taslak metin çok uzundu ve basın açıklaması biçimine pek uygun değildi ama o yılmadı, üzerinde tekrar çalışıp daha kısa ve odaklı bir metin ortaya çıkardı. Sonrasında sazı her zaman olduğu gibi Türker Gülüm aldı, metni LKD’nin daha önce yayınladığı metinlerle ortak bir dile sahip olacak şekilde düzenledi.

Artık faks makinaları ve e-posta sunucularını yorulma zamanı. Bildiri onlarca haber merkezine fakslanıyor, e-posta ile Türkiye’deki binlerce özgür yazılıma gönül vermiş insana duyuruluyor.

Nice özgür yıllara!

22 Eylül 2008

Posted In: Yk