Seminer Çalışma Grubu Buraya, Yumruk Havaya!

E-posta listeleri üzerinden iletişim kuran özgür yazılım topluluğunun (o dönemki adıyla Linux Kullanıcıları Grubu) ilk yüzyüze tanışması 1. Türkiye Internet Konferansı‘nda (Inet-tr), 1995 yılında olmuştu. İlk Linux semineri de o konferansta verilmişti.

13 sene önce misafir olduğumuz bir konferansta tek bir seminerle başlayan macera hiç bitmedi. Her sene Inet-tr’de biraraya gelindi, zamanla bir Linux semineri konferans boyunca bir salonun özgür yazılıma ayrılmasına dönüştü. 1999’da yanına kardeş Akademik Bilişim Konferansı geldi, her yıl farklı şehirlerde konferans süresince insanlara Linux ve özgür yazılım teknolojilerini anlatmaya başladık. 2000’de önce İstanbul’da, daha sonra Ankara’da her ay seminer düzenlemeye başlandı. 2001’de dernek içinde salt seminer çalışmaları ile ilgilenmesi için “seminer çalışma grubu” kuruldu.

2002 Nisan ayında pilot çalışma olarak “Gezici Seminerler” düzenledi. 3 kişilik bir ekip 15 günde 3500 km yol yapacakları bir turneye çıktı — her şehirde 2-3 gün kalarak sırasıyla Mersin, Kayseri, Niğde, Elazığ, İzmir ve Afyon’da sabahtan akşama aralıksız seminer verdiler. Gezici seminerlerin büyük ilgi görmesinin ardından birçok şehirden/üniversiteden istekler gelmeye başladı. Bugüne kadar penguenler ülkenin dört bir yanında 35’in üzerinde şehri gezerek seminerler verildi. Bazılarına tekrar tekrar çağrıldık, derneğimize ev sahipliği yapan kurumlarla tekrar tekrar seminer organize ettik.

2002 yılı aynı zamanda ilk Linux ve Özgür Yazılım Şenliği’ne sahne oldu. Misafir olduğumuz genel bir konferanstan artık sadece özgür yazılım için gelen insanlara aynı anda paralel salonlarda seminerler verilmesine geçilmişti. Her yıl yapılan özgür yazılım etkinliklerine bir sonraki sene kardeş etkinlik Bilgi Üniversitesi’nin Özgür Yazılım Günleri eklendi, onda da her sene bir salon derneğin düzenleyeceği seminerlere ayrılmaya başladı. Çeşitli konferanslara, kamu kurumlarına, okullara davet edilmeye başlandık, davet edildikçe onları geri çevirmemek için elimizden geleni yaptık. Verilen seminerlerin hepsinin seminer notları internette yayınlandı, bir bilgi kaynağı oluşturuldu.

Derneğin tüm bu çalışmalarını gerçekleştirmek için uğraşan seminer çalışma grubunda yıllar içerisinde 100’ü aşkın insan görev aldı. Konuşmacılar usanmadan insanlara özgür yazılımı anlatırken; yürütme kurulunda görev alanlar sürekli yeni konuşmacıların peşinde koştu, yeni seminerler hazırlanmasını teşvik etti, birçok kurumla yazışarak seminerlerin organizasyonlarının en üst düzeyde olması için çaba gösterdi.

Dernek çalışmaları bir bayrak yarışı gibi. Yapılan çalışmalarda görev alanlar her zaman bir sonrakine bayrağı devrediyor ve yeni birileri koşmaya başlıyor. 13 sene boyunca bir çalışmanın devam edebilmesinin altında da bu değişim yatıyor. Geçtiğimiz etkinlik döneminde bayrak değişimi sırasında bayrak düşürdük :). Neyse ki az kalmıştı yaz aylarına, ite ite zor da olsa bitiş çizgisini geçebildik.

Sonbahar geldi, insanlar tatilden dönmeye başladı — kısaca sezon açılmak üzere. Seminer çalışma grubu için de düşen bayrağı yerden kaldırma çalışmaları başladı. Yakın zamanda seminer çalışma grubunun organizasyon ekibinde yer almış insanlarla bağlantı kurduk, birçok olumlu yanıt geldi. Pınar Yanardağ, H. Coşkun Gündüz, Ender Kelleci ve Gökçen Eraslan yeni dönemde seminer organizasyonlarını yapma görevini üstlenmeyi kabul ettiler.

Şimdiden bayram sonrasında ekibin yüzyüze tanışacağı bir toplantının planları yapılmaya başlandı bile 🙂

21 Eylül 2008

Posted In: Yk