FTP Ekibinden Merhabalar

Merhabalar,

Söze iddialı başlıyoruz, Linux Kullanıcıları Derneği’nin yansı sunucusunun Türkiye’de “Linux indirmek” denildiğinde akla gelen ilk yer olmasını istiyoruz. Bu iddialı hedefimize ulaşmak için de hep birlikte yansımıza çeki düzen vermek, her daim düzgün işlediğinden emin olmamız gerek.

İşe öncelikle yansımızın adreslerini vererek başlayalım, yansıya HTTP ve FTP üzerinden erişebilirsiniz, her ikisi de aynı içeriği size sunacaktır. Biraz gezinip nelere erişebileceğinize bakabilirsiniz.

Yansı ile ilgili son gelişmeleri özetlersek, son dönemde oldukça yaygınlaşan Ubuntu GNU/Linux dağıtımının resmi Türkiye yansısı yoktu. Ubuntu kullanıcıları yeni paketleri ve güncellemeleri İngiltere’deki ana Ubuntu sunucusundan indiriyorlardı. Süreç tamamlandığında tr.archive.ubuntu.com adresi LKD’nin yansı sunucusunu gösterecek ve Türkiye’deki Ubuntu kullanıcılarının paket depolarına erişimi hızlı ve kesintisiz olacak.

Ayrıca Gentoo dağıtımının yansı listelerinde yer almak için de başvuru yaptık. ftp.linux.org.tr adresini yakında Gentoo web sayfalarında ya da mirrorselect aracında görebileceksiniz.

Son olarak ULAKBİM‘in ftp sunucusundan bahsetmek istiyoruz. Linux Kullanıcıları Derneği yansı makinası ULAKBİM tarafından sağlanmakta, ağ bağlantımız da doğrudan ULAKNET’e yapılmakta. Bu sayede Türkiye’deki üniversitelerden ve akademik kurumlardan yansılarımıza ulaşmak çok hızlı. Bizim yansımızdaki dosyalara aşağıdaki adresten erişebileceğiniz ULAKBİM sunucusu altındaki “linux” dizininden de erişebiliyorsunuz. Bunun dışında, çoğu özgür yazılım olan çok sayıda yazılımı da ULAKBİM FTP sunucusundan indirebilirsiniz.

Bizimle iletişim kurmak, yansı ile ilgili öneri, uyarı ve şikayetlerinizi iletmek için e-posta adresimiz

  • ftp #at# linux.org.tr

Gelişmelerden sizleri yine bu günlük aracılığıyla haberdar edeceğiz.

– LKD FTP Ekibi

16 Eylül 2008

Posted In: Ftp