Sunuculara enerji içeceği

Linux Kullanıcıları Derneği’nin Türkiye’nin dört bir yanına, hatta yurt dışına yayılmış birçok üyesi bulunuyor. Tıpkı birçok özgür yazılımın geliştirilmesinde olduğu gibi Internet, dernek üyeleri arasındaki fiziksel engelleri ortadan kaldırıyor ve beraber çalışabilmelerini sağlıyor. Hal böyle olunca, bir kurumdaki geleneksel “ofis” ya da “genel merkez binası” görevini de internet sunucularımız görüyor.

Derneğin internet servislerinin çoğunluğu Bilkent Üniversitesi’nin ev sahipliğini yaptığı iki tane sunucudan veriliyor. Bunlardan birinin donanımını dernek kendi satın almış, birinin donanımının önemli bir kısmını ise Parkyeri firması derneğimize bağışlamıştı.

Sunucular kendi başlarına çalışmıyor elbette. Sunucuların kurulması, ayarlanması, dernekte görev alan insanlar değiştikçe erişim yetkilerinin düzenlenmesi, sistem kayıtlarının takip edilmesi, olası sorunlarda müdahale edilmesi gerekiyor. Bir süredir Ümit Ezerçe bu görevi tek başına kahramanca sürdürüyordu. Şimdi yanına Necati Demir de eklendi.

Internet servislerinin çoğunluğu kendi sunucularımızdan veriliyor dedik, azınlığı ise FTP servisi oluşturuyor. ftp.linux.org.tr yüzlerce GB’lık içeriği ile birçok Linux dağıtımının ve özgür yazılımının Türkiye yansısı görevini görüyor ve Türkiye’deki kullanıcıların hızlı biçimde erişmesine olanak sağlıyor. FTP servisimizin bulunduğu sunucunun donanımı, yönetimini ve ev sahipliğini Ulaknet yapıyor. Biz sadece içeriğini düzenliyoruz. FTP alanının düzenlenmesi, yansı betiklerinin hazırlanması, yansıların düzenli alındığının takibi, yansı alınan yerlerle görüşülmesi ve benzeri çalışmaları Ümit Ezerçe ile Mustafa Akgül beraber yürütüyorlardı. Şimdi onlara bayrağı devralmak üzere Gökdeniz Karadağ ve Can Eroğul da katıldılar.

Taze kan gibimsi yok 🙂

09 Eylül 2008

Posted In: Yk