Türkiye'de Geliştirilen Özgür Yazılımlar Listesi Yenilendi

Özgür yazılımı çok seviyoruz. Olabildiğince her yerde kullanıyoruz. O kadar fazlalar ki… dünya çapında her gün onlarca yeni özgür yazılım yazılıyor. Doğal seleksiyondan geçen yazılımların bazıları başarılı oluyor ama çoğunluğu bir süre sonra terk ediliyor ve unutuluyor.

Ya Türkiye’de geliştirilenler? Onlar “bizim” içimizden çıkan yazılımlar. Onların unutulmasına gönlümüz elvermiyor. Linux Kullanıcıları Derneği ilk olarak 2005’te “Yerel Özgür Yazılımlar” başlıklı bir çalışmayı hazırlayarak web sitesinde yayınlamıştı. Sadece aktif olarak geliştirilen değil; geçmişte yazılmış, kullanılmış ve artık kullanılmayan tüm yazılımları içermeyi hedefleyen bir çalışmaydı bu.

Yıl : 2008. Üyelerimizden Serdar Dalgıç internet başında saatler geçirerek çalışmayı elden geçirdi. Yeni yazılımlar eklendi, değişen bilgiler güncellendi.

Siz de bağrımızdan çıkan özgür yazılımlarımızın unutulmamasını istiyorsanız, Yerel Özgür Yazılımlar Listesi‘ni inceleyin, listede olmayan hatırladığınız yazılımları (tercihen bir referans sayfası ile beraber) bize iletin.

10 Ağustos 2008

Posted In: Genel