Garanti Bankası 4. Raunt ve Diğer Öyküler

Banka şubemizin özgür yazılımı geliştirmeye ayırabileceğimiz zamanı kıskanarak kendisine daha çok zaman ayırmamızı istemesi sonucunda maç bir raunt daha uzadı.

Volkan karar defterine bankadan gelen “el yazısı faks”ta gelen banka işlemlerine yetkilendirme kararı yazdı. Derneğin resmi karar alabilmesi için 7 kişilik yönetim kurulundaki 4 kişinin (çoğunluğun) imzası gerekiyor. Genel sekreter (Volkan), sayman (Shane), başkan (Doruk) üçlüsünün işyerlerinin Sincan'da aynı sanayi sitesinde büroları olması ilk 3 imzayı tamamlamayı nispeten kolaylaştırıyor. Ama ah o 4. yok mu… Barış şehrin neredeyse öbür ucundaki Or-an – Birlik Mahallesi ekseninde yaşamını sürdürüyor. Durum böyle olunca Volkan'a arabayla bir Ankara turu kaçınılmaz oldu, Perşembe günü Shane'e imzalattığı defter için Cumartesi Barış'ın evine gitti, onu yemek masasından kaldırıp karar defterine imza attırdı. Pazartesi sabah da Doruk'un Sincan'daki işyerine bıraktı, akşama doğru defter ona ulaşmış ve son imzalar da atılmıştı.

Evrakları toparlayan Doruk, bugün öğleden sonra şehir turuna çıktı.

Bankanın kapısından tekrar girip, “bitsin artık bu çile” şarkısı kafasında çınlayarak üst kata çıktı ve bayanın karşısına oturdu. Karar defteri fotokopisi ve karar defterinin kendisini uzattı. Olabildiğince az konuşma ile geçen işlemler sonunda bayan “şimdi para mı çekmek istiyorsunuz?” sorusuyla formunda olduğunu gösterdi. “Hayır, sadece internet şifreleri” yanıtına “Onlar gelecek hafta gelir, arayıp öyle gelin” dediler. Yani evet, resmi işler sonunda bitti ama yine şubeyle fiziksel münasebet gözüküyor ufukta.

* * * *

Geçen dönem yönetim kurulu üyelerinden Sinan Alyürük ile buluştu. Kendisine öncelikle kalemi uzattık, karar defterindeki eksik imzalarını tamamladı.

Daha sonra beraber konferans sponsorlarından birinden ödeme almamızda yardımcı olan penguen dostu Ves Turizm (Anı Tur Ankara) firmasına gittik. Ofislerinde birçok masaüstü bilgisayarında Kubuntu kullanan Ves Turizm, bizden hiçbir karşılık beklemeden, hatta üzerine derneğe kendileri de ek katkıda bulunarak çok yardımcı oldular. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz.

* * * *

Derneğin Yenişehir postanesindeki posta kutusunu kontrol etme görevini dernek üyelerinden Burak Usgurlu üstlenmeye talip olmuştu. Hazır Kızılay civarındayken ona da posta kutusunun anahtarını teslim ettik.

Kendisi haftada en az bir kere posta kutusunu ziyaret edip gelen evrakları alıp, acil olanları tarayıcıdan geçirerek dernekte ilgili kişiye e-postayla iletiyor olacak.

* * * *

Derneğimizin sunucularının uzaktan yönetiminin kolaylaşması için bir IP temelli KVM almayı planlıyoruz. Bunun için teklif aldığımız firmalardan Bimel ile yüzyüze görüştük. Kafalara takılan çeşitli sorulara yanıt arandı.

* * * *

Valilikteki işlemlerimiz, yeni dernek tüzüğünün valilikten alınması dışında tamamlanmıştı. Bir hafta 10 güne gelin demelerine güvenip 18 gün sonra dernekler masasına gitmek iyi bir fikir değilmiş. Tüzük daha çıkmamış. Bizim önümüzde daha bakılacak 20 tüzük daha varmış. 1 haftaya çıkar herhalde dediler ama neyse ki bu sefer açıp soracak bir telefon numarası da ilettiler. Bir dahaki sefer telefonla önceden kontrol etme şansımız olacak.

* * * *

Evet, bunların hepsi bir Salı öğleden sonrasında oldu 🙂

29 Temmuz 2008

Posted In: Genel