Geçen pazar günü yapılan üye yazılımı toplantısı

Web-CG blogu kapalı olduğu için toplantı notlarını bloga aktaramamıştım.

Geçtiğimiz pazar günü Koray TOKGÖZ, Burak USGURLU ve ben bir araya geldik. Konuştuğumuz ve şuanları inceleyelim dediğimiz konular kısaca söyle;

1- Veritabanı yapısı konuşuldu ve açık kaynak kodlu diğer derneklerinde kullanabilmesi için olabildiğince esnek bir yapı belirlendi. Koray TOKGÖZ kağıt üzerinde düşündüğümüz tasarımı bilgisayar aktarıp bizimle paylaşacak.

2- Framework kullanıp kullanmama konusu gündeme geldi. Burak USGURLU’nun bu konuda bize cakephp frameworkünü önermesi üzerine hem onun konuda tecrübeli olması hemde cakephp’nin diğer artı özellikleri sebebi ile bu açılmada cakephp kullanıp kullanmamayı kararını vermek için araştırma kararı aldık. (Örnekleri incelemek vs)

3- Sadece svn ye ek olarak wiki ve görev takibi(bug takibi) gibi özellikler kullanmamız gerektiğini gözönüne alarak trac yazılımını kullanma yönünde görüş bildirdim. Bu konuda trac.linux.org.tr deki sistemi tekrar gözden geçireceğim.

4- Açık kaynak bir uygulama geliştirken dışardan başkalarının da katkı gösterebilmesi yada daha sonra farklı kişilerin geliştirmeyi devralabilmesi için dökümantasyonun önemine değindik. Cakephp inglizce döküman açısında da başarlı görünüyor. Yazılımı geliştirirken bizde hem kod içineki açıklayıcı bilgilerle hemde trac içindeki wiki üzerinde hazırlayacağımız dökümanlar ile anlaşılır bir dökümantasyona gitme konusunu görüştük.

5- Sonraki yüzyüze yapacağımız toplantıları elektriği ve interneti olan bir kafe yada restorant tarzı bir yerde yapma kararı aldık.

İlk toplantı fotoğrafı üç kişilik oldu.

27 Temmuz 2008

Posted In: Genel