Nasıl Bir Linux Gezegeni Görmek İstiyorsunuz?

Linux Gezegeni, 4 seneyi aşkın bir süredir Türkiye’de özgür yazılım konusunda günlük tutan insanların yazılarını bir araya topluyor. Yurt dışındaki özgür yazılım gruplarındaki örneklerinden esinlenerek Enver Altın’ın fikir babalığını ve bir süre de yöneticiliğini yaptığı gezegen şu anda irili-ufaklı 60’ı aşkın günlüğü biraraya topluyor.

Zaman zaman özgür yazılım dışında konuların, hatta yer yer aşık atışmalarının da yer bulduğu gezegen için geçen sene Talat Uyarer öncülüğünde birkaç penguen tarafından bir kural dizisi hazırlanmış ancak pratikte tam anlamıyla işlerlik kazanmamıştı.

Neden bir kural dizisi? Çünkü gezegenimiz çeşit çeşit penguen barındırıyor. Bir anlaşmazlık olduğu zaman gezegenin yönetiminden sorumlu dernek üyesi penguen bir anda kendini hakem konumunda bulabiliyor. Önceden belirlenmiş, uyulacak kurallar olmadığında da bu penguen tamamen kendi insiyatifiyle hareket etmek zorunda kalıyor ve verdiği kararın altında ezilebiliyor.

Gezegende uygulanacak kuralların olabildiğince herkesin buluştuğu ortak fikirleri yansıtmasını istiyoruz. Tüm gezegen okuyucularından ricamız, geçen yıl hazırlanmış bu taslağı okuyarak somut görüş ve önerilerini gezegen@linux.org.tr adresinden bize iletmeleri. Bunun bir *taslak* olduğunu unutmayın, görüşleriniz doğrultusunda tamamen farklı bir hal de alması mümkündür. Sizlerden gelen görüşleri toparlayarak dernek üyeleri arasında tartışmaya açacağız ve onların fikirleri doğrultusunda kurallar dizisine son şeklini vermeye çalışacağız.

26 Temmuz 2008

Posted In: Genel