Trac 0.12 hoş geldi, sefalar getirdi

trac_logoDernekte bir “iş takip sistemi”ni tekrar kullanmayı deneyelim dediğimiz 2008 Haziran’ında ilk gündeme gelen yazılım (daha önce kullanılması denendiği için) Trac’tı. Ne durumda diye baktığımızda, 0.11 sürümünün dil desteği olmaması bizi hayal kırıklığına uğratmıştı. Dil desteği olan 0.12 sürümü o aralar çıkması gerekiyordu, hatta 2 ay kadar gecikmişti. 0.11’i ancak kodları üzerinde çevirmek mümkündü, birçok dilde bu yapılmış ama Türkçe’de yoktu. Çıkmak üzere olan bir 0.12 dururken, 0.11’i çevirmek büyük bir emek kaybı olacaktı. “Acil gereksinimimiz var” diye Türkçe AGPL başka bir iş takip sistemini de bir ara denedikten sonra, sonunda “yer yer İngilizce olsun ama işimizi görsün” diyerek Trac’ı kullanmaya başladık, 1.5 seneye yaklaştı aktif kullanımı.

0.12’nin o “çıktı çıkacak” hali 2 sene sürdü ve 14 Haziran’da nihayet yayınlandı. Bizim de gözümüzden bir damla yaş süzüldü, birkaç hafta önceki bir atölye çalışması sırasında Kerem Ersoy ve Samed Beyribey’in çabalarıyla 0.12’ye geçiş yaptık. Kullanarak görülen ve yapılan ufak-tefek rötuşlardan sonra da istediğimiz kıvama geldi gibi gözüküyor.

Artık derneğin birden fazla SVN deposunun hepsini LKD üyelerinin kullandığı Trac’ta izleyebiliyoruz. Neredeyse tamamı Türkçe, yakaladığımız yerleri hala düzeltiyoruz, çevirileri de Trac’ın Türkçe çevirmenine yolluyoruz. Sayfa tasarımını ve içeriğini oluşturan şablonları SVN’de tutup, oradan güncellemeye başladık, değiştirmesi daha kolay ve sistematik hala geldi. Artık Trac’ın içinde geldiğinden “wiki rename” eklentisinden de kurtulduk. Üyeler kendi yazdıkları yorumları da düzenleyebiliyorlar.

27 Temmuz 2010

Posted In: Web