Ve efsane geri döndü: seminer.linux.org.tr

Derneğin yaptığı seminerlerle ilgili bilgilerin bulunduğu http://seminer.linux.org.tr, geçen seneye kadar derneğin en fazla ziyaret edilen sitesi idi. Öyle ki, www.linux.org.tr bile ona yaklaşamıyordu. Seminer takvimi, geçmiş seminerlerle ilgili bilgiler, seminer notları, videoları, fotoğrafları ile dernek seminerlerine katılan ya da katılmayı düşünenlerin uğrak yeriydi.

2008 sonundan itibaren, dernek web siteleri birer birer yeni sunucuya taşınırken seminer.linux.org.tr eski sunucunun nöbetçisiydi. iso -> utf geçişi ve yazılım güncellemeleri nedeniyle yaşanacak olası kodlama problemleriyle kimse uğraşmak istemediğinden hep ertelendi bu geçiş. Korkunun ecele faydası yok, geçtiğimiz yıl Mart ayında eski sunucu ısınma problemleri nedeniyle sürekli kapanır hale gelince kalan tüm siteler apar topar zorunlu olarak yeni sunucuya taşındı.

seminer.linux.org.tr taşındı taşınmasına ama beklendiği gibi kodlama problemleri yaşadı. İlk bir-iki ay mevcut Mediawiki adam edilmeye çalışıldı. Sonra 2009 yazında sıfır bir Mediawiki’de tekrar başlayıp, eskileri zamanla taşıyalım düşüncesiyle “betaseminer.linux.org.tr” sitesi üzerinde çalışmalar başladı. Bir üye Mediawiki’nin görünümüyle uğraşırken, birkaç kişi de sunumları teker teker aktarmaya başladı. Sıkıcı olan bu iş uğraşan üyeleri yordu ve çalışma bir süre sonra karaya oturdu.

Gel zaman git zaman, özellikle Mediawiki kodlamasını düzeltmeye çalışan üyeler oldu. Bir taraftan da “yav niye Mediawiki ile uğraşıyoruz, çok sayıda kişinin sürekli düzenleyeceği bir site değil ki bu; WordPress kullansak” sesleri yükselmeye başladı. O grup için de bir “seminer2.linux.org.tr” sitesi oluşturuldu. Fakat çalışmalar Mediawiki kadar da ilerlemedi.

Sonunda Nisan ayında, Özgür Yazılım ve Linux Günleri‘nde sitenin bu hali canına tak etmiş üyeler biraraya gelip bir yol haritası çıkardılar, etkinlik sonrası Trac’a aktarıldı ve hızla çalışmalar başladı. Geçen hafta yapılan atölye çalışmasının ardından “sitenin açılması” için öngörülen son eksikler de tamamlandı.

Tüm bu sürecin meyvaları bugün saat 11:00’den itibaren http://seminer.linux.org.tr sitesinden ulaşılabilir hale geldi.

Şu an için seminer organizasyonu yapımı ile ilgili bilgilere, 2010’daki etkinliklere ulaşmak mümkün, birçok seminer notu da aktarılmış durumda.

Halen sitenin geçmiş arşivlerinin aktarılması sürüyor. Daha yapılacak işler arasında tüm seminer notlarının PDF biçeminde yerleştirilmesi, seminer videolarının ve fotoğrafların aktarılması, geçmişe dönük tüm etkinliklerin bilgilerinin düzenlenmesi bulunuyor.

24 Haziran 2010

Posted In: Web