FTP Sunucusundaki son gelişmeler

ftp.linux.org.tr‘de son bir kaç ayda yaşanan gelişmeleri özet geçmek istedik. FTP sunucusuyla ilgili önerilerinizi iletişim formumuzu kullanarak bize ulaştırabilirsiniz.

Yansımızda bu hafta yeni bir dağıtım yerini aldı: Trisquel GNU/Linux. Özgür Yazılım Vakfı’nın %100 özgür GNU/Linux dağıtımları listesinde yer alan Trisquel, Ubuntu tabanlı. Geniş bir yelpazedeki kullanıcılara hitap ediyor; ev kullanıcılarını, eğitim kurumlarını, şirketleri, eski/güçsüz bilgisayarlar hedefleyen dört farklı sürüm sunuyor. FTP sunucusunda Trisquel’i bulabileceğiniz adres: http://ftp.linux.org.tr/trisquel

Yansılamaya başladığımız bir diğer %100 özgür dağıtım ise gNewSense. gNewSense mart ayından beri yansımızda  http://ftp.linux.org.tr/gnewsense/ adresinde.

gNewSense ve Trisquel, Özgür Yazılım Vakfı’nın üyelerine gönderdiği USB üye kartlarında yüklü gelen iki GNU/Linux dağıtımı. İçlerindeki tüm yazılımların kaynak kodlarının açık olmasına ve özgür yazılım lisanslarıyla lisanslanmış olmalarına dikkat ediliyor. Hatta %100 özgür bir sistem elde edebilmek için, Linux çekirdeğiyle geldiği halde kaynak kodları açık olmayan “blob” diye tabir edilen kısımlar çıkartılıyor.

Mart ayında yansılamaya başladığımız bir diğer dağıtım da LinuxMint. Kolay kullanılabilirliği hedefleyen LinuxMint de Ubuntu tabanlı bir dağıtım. Pek çok ses ve video biçimini oynatmak için gerekli yazılımlarla birlikte gelen bir Ubuntu sürümü olarak yola başlamış olsa da, kendi masaüstü, menüleri, ayarlama araçları, web tabanlı paket kurulumuna sahip bağımsız bir dağıtım. Yansımızdaki adresi http://ftp.linux.org.tr/linuxmint/

Bir süredir FTP sunucusunda yansılanan OpenOffice.org özgür ofis yazılımının resmi yansı listesine mayıs ayında eklendik. OpenOffice web sayfasına Türkiye’den girip yazılımı indirmeye çalışan herkes otomatik olarak derneğin FTP sunucusuna yönlendiriliyor. Bu yönlendirmeden önce ülkede hiç OpenOffice yansısı yoktu, yönlendirmeden sonra FTP sunucusunun trafiği neredeyse iki katına çıktı. Bu durum yansının ne kadar önemli olduğunu gösteriyor, artık OpenOffice indirmek isteyen Türk kullanıcıları daha az bekleyecekler.

21 Haziran 2010

Posted In: Ftp