www.linux.org.tr yeni yüzüyle yayında

lotr_2010Uzunca bir süredir (2005+) yenilenmek istenip bir türlü istenen kıvama getirilip yayına alınamayan www.linux.org.tr, dün akşamdan beri ziyaretçileri yeni tasarımı ile karşılıyor. Site, yenilenen diğer dernek siteleri gibi WordPress altyapısını kullanıyor.

2004’ten beri kullanılan tasarımı yerinden etmek için son yıllarda birçok deneme yapıldı. Bazılarında kod-tasarım-içerik üçlüsü beraber değiştirilmeye çalışılıp, içinden ortak bir düşünceyle çıkılamadı. Bazılarında bitiş çizgisine varılamadan enerji tükendi. Aradan geçen zaman, çalışmaları devralıp sil-baştan başlayan üyeler, değişen fikirler derken yolun sonu bir türlü görülemedi.

Son deneme 2008’in ikinci yarısında başladı. Site bir süre önce yaşanan problem sonrası, statik HTML olarak alınabilmiş haliyle yayındaydı. Önce içerik yenilendi, bu arada güncelleme kolaylığı için tasarım şablonu koddan ayrıldı ve SVN üzerine yerleşti. Haber yayınlarının altyapı/tasarımı beklememesi için ayrı bir haber.linux.org.tr sitesi oluşturuldu. Daha sonra bir tasarım hazırlanmasına girişildi, gidip/gelen taslakların ardından tasarımın bir tema haline dönüştürülmesi noktasında 8-9 ay önce çalışma karaya oturdu. Görevi devralan, sonuç çıkmayan, sesi çıkmayan derken ancak birkaç hafta önce çalışmalar tekrar hız kazandı. Tasarım önce HTML’e oturtuldu, daha sonra WordPress teması yapıldı. İçerik taşındı, ufak-tefek rötuşları yapıldı, daha fazla gecikmemesi için cin fikirlerin bir kısmı gelecek maçlara bırakıldı ve bitiş çizgisi göğüslendi.

Sitede devrimsel bir değişiklik olmasa da, oluşum sürecinde tek tek adını sayamayacağımız onlarca kişinin emeği ve kazanılan birçok deneyiminin nihayet meyva vermesinden dolayı anlamı büyük.

03 Mayıs 2010

Posted In: Web