WordPress sitelerinde isim/parola/erişim derdine son

Derneğin çeşitli web sitelerinde WordPress kurulumları kullanılıyor. Her yeni kurulumda yeni kullanıcılar ve parolalar oluşturuluyordu.

Site sayısı arttıkça; hangi siteye kim erişebiliyor, “acaba bu sitede kullanıcım var mıydı, varsa ismi neydi, yoksa açtırmam ne kadar sürer şimdi, acaba ne parola atamıştım” ve benzeri soru(n)lar da artmaya başlıyor.

Derneğin web alanları, SVN ve Trac servislerinden sonra artık WordPress kurulumları da LKD üye yazılımının isim/parolalarını kullanmaya başladı. Sadece web siteleri ile ilgilenen üyelerin belirlenebilmesi (yetkilendirme) için veritabanına ufak bir ekleme yapıldı. Burak Usgurlu buna uygun biçimde parola alma arayüzünü düzenlerken, Tuğrul Gürkaynak da yönetim paneline eklemeleri gerçekleştirdi. WordPress kurulumlarına eklenti kurup, ayarlarını yapmak ve mevcut belgeleri güncellemek de Doruk Fişek’e düştü.

Artık üye yazılımında bir üyeye web sayfalarını düzenleme yetkisi verildiği anda LKD isim/parolaları ile tüm WordPress sitelerinin yönetim arayüzlerine giriş yapabiliyor ve sayfaları düzenleyebiliyor (tersi de geçerli). Üyenin kullanıcı adı, parola, ad/soyad, e-posta bilgileri ise üye yazılımından otomatik geliyor.

20 Nisan 2010

Posted In: Web