Topluluk Sunucusu: Likya

server_05Linux Kullanıcıları Derneği’nin Türkiye’deki irili ufaklı özgür yazılım topluluklarına çalışabilmeleri ve çalışmalarını yayınlayabilmeleri için ihtiyaç duydukları internet servislerini vermesi uzun yıllardır ara ara gündeme gelen bir konu.

Planlama ve görev alacak insan eksikliği nedeniyle dönem dönem rafa kalkan bu düşünce, geçtiğimiz iki ay yapılan çalışmalarla hayata geçti. Ocak ayında Kerem (Ersoy) ve Türker (Sezer) ev sahipliği yapılacak topluluklara ayrılmış “Likya” isimli bir sunucuyu hazırladılar. Bir sistem yöneticisinin en büyük kabusu olan bir web kontrol paneli için araştırmalar yaptılar, daha sonra da o paneli kurmak istedikleri sistemle uyumlu halde çalışacak biçimde ehlileştirmeye çalıştılar (yer yer kendileri ehlileşti ;)).

Teknik altyapı uğraşlarına, Doruk’un (Fişek) topluluklarla yazışmaları yapmayı üstlenmesi eklenince; pardus-linux.org ve magmalinux.org toplulukları internet servislerinin bir kısmı için aktif olarak Likya’yı kullanmaya başladılar. Özellikle pardus-linux.org kullandıkları servislerin ve ayarların çeşitliliği nedeniyle iyi bir “kobay” oldu; Erdem Artan ile yapılan seri yazışmalar sunucu-panel uyumundaki çeşitli ufak tefek aksaklıkların tespiti ve düzeltilmesini sağladı.

Artık özgür yazılım üzerine çalışmalar yapmak için Internet altyapısı gereksinimi duyan topluluklar, kendi alan adları ile beraber LKD’den bunu alabiliyorlar.

22 Mart 2010

Posted In: Yk