Sonbahardan devreden irili ufaklı gelişmeler

Dernek günlüğüne yazılması gözden kaçan gelişmeleri derleyip yazan benim (Doruk Fişek) aksamam nedeniyle dernekteki gelişmeler eski hızıyla duyulmuyor bir süredir.

Artık yeni yıla girince, en azından geçen yıl olan ama dile gelmemiş gelişmeleri bir günlük yazısında toplayayım dedim:

 • Samed Beyribey yoğun bir araştırma ile “Yardımlaşma Noktaları” sayfasını oluşturdu. Türkiye’de Linux ve özgür yazılımlara özelleşmiş e-posta listeleri, forumlar, IRC kanalları ve haber gruplarının bir listesine www.linux.org.tr web sitesinden ulaşılabiliyor.
   
 • Haber sitesi http://haber.linux.org.tr, Türkiye’de özgür yazılımla ilgili gelişmelere paralel olarak özellikle Aralık ayında hareketlendi. Yorumlara yağan spam’lerle boğulan haber editörleri kazan kaldırdı, web ekibi spam filtreleme eklentisi kurdu.
   
 • Üye yazılımının 2.x sürümü üzerinde ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirmeler sürüyor. Son dönemde Tuğrul Gürkaynak kodda birçok irili/ufaklı ekleme, düzenleme ve temizlik yaptı.
   
 • Kasım ayında Kıbrıs’ta Yakın Doğu Üniversitesi’nde Bilgi ve İletişim Teknolojileri öğretmenleri için Linux semineri düzenlendi. Oğuz Yarımtepe Linux’u tanıtıp özgür yazılım felsefesinden bahsederken, masaüstü uygulamalarına da değinmeyi unutmadı.
   
 • 14. Türkiye’de Internet Konferansı’nda her zaman olduğu gibi derneğin düzenlediği Linux ve özgür yazılım seminerleri vardı. Seminerlerde konuşmacı olarak görev alan Çağatay Çebi, Hakan Uygun ve Devrim Gündüz bilgilerini ve deneyimlerini dinleyicilerle paylaştılar.
   
 • Aralık’ın son günlerinde, dernek üyelerinden Serdar Dalgıç ve Bahadır Kandemir, dernek üye listesinde duyuru yaparak İstanbul’da bir cafe’de buluşma organize etti.
   
 • Üye web alanında bulunan “basın-yayın organlarında LKD” bölümünde sadece yayınlanan haberlerin birkaçı bulunuyordu. Emre Eryılmaz Internet’te araştırma yaparak geçmişte derneğin yer aldığı haberlerin buldu, PDF haline getirerek sayfaya birçok haber daha ekledi.
   
 • FTP servisinde temizlik yapılarak, çok eski ve artık güncellenmeyen dağıtımların yansılarını çıkarıldı.
   
 • Bankaların IBAN numarası dalgasından dernek de nasibini aldı. Dernek web sitesindeki banka hesap numarası da IBAN numarası ile değiştirildi.
   
 • Intel, derneğe üzerinde açık kaynak Moblin’in çalıştırılabildiği bir MID aygıtı hediye etti. Bunun adil biçimde nasıl değerlendirilebileceği üzerine uzuuun süre kafa yorduktan sonra kuyudan taşı çıkarmayı başardık. Derneğin iş takip sisteminde konuyla ilgili bir iş açıldı, MID’i kullanmak isteyen üyelerin başvurması istendi. İsteyen her üye bir süre aygıtı kurcaladıktan sonra, bir sonraki üyeye kargoyla ulaştırıyor.
   
 • Dernek üyelerinden Nihad Karslı, satılan bilgisayar donanımlarıyla beraber zorunlu olarak verilen yazılımların iade edilebilmesi ve ücretinin geri alınabilmesi için Ankara Tüketici Mahkemesi’nde açtığı davayı kazandı. Dernek bunu bir basın bildirisi yayınlayarak duyurdu.
   
 • Derneğin yıllarca genel sekreterliğini yapmış olan Türker Gülüm görevinden ayrılalı 1.5 sene oluyor. Ancak geçmişi onun yakasını bırakmıyor. Çıkınından dernekle ilgili (önemi düşük de olsa) belgeler çıkmaya devam ediyor. En son Bilişim ’09 etkinliğinde şu anki genel sekreter Volkan Evrin’e bir grup evrak teslim etti. Yine “bu kesinlikle son” dedi. Volkan’la iddiaya girdiler, aradan bir ay geçmeden Türker iddiayı kaybetti 🙂
   
 • Seminer, sunucu ve gezegen ekibinde yeni katılıp görev almaya başlayan üyeler oldu. Onlarla daha güçlendik, ayrılanlara bugüne kadar yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür ettik ve “her zaman bekleriz” dedik.
   
 • Aralık ayı başında Vakıfbank’tan bir yetkili, fiziksel olarak dernek adına kayıtlı POS cihazını kontrol etmek için geldi. Kendisine söz konusu POS’un fiziksel bir aygıt olmadığı, Internet üzerinden kullanılan sanal bir POS olduğu anlatıldı.
   
 • 2010 şenliği için Enver Altın birkaç kez telefonda, iki kez de Alper Oğuz ile beraber Bilgi Üniversitesi’ne gidip görüşerek çalışmaların yürütülmesinde başı çekti. Salonların durumunun kesinleşmesiyle beraber duyurulara başlanması planlanıyor.

08 Ocak 2010

Posted In: Yk