Yeni Liste: Elektronik (ve diğer liste öyküleri)

ADSL_modem_router_internals_labeledElektronik posta listeleri derneğin en temel çalışması sayılabilir. Türkiye’deki özgür yazılım topluluğun oluşması, beraber çalışmalar yapmaya başlaması ve sonrası tamamen listeler üzerinden haberleşilerek gerçekleştirilmişti.

Önce “Linux” listesi vardı. Eldeki en eski arşivler, 1993’un Aralık’ında atılan bir e-postaya gidiyor. linux@bilkent.edu.tr olarak hayata geçen liste, 2000’li yılların başında derneğin kendi sunucusuna kavuşmasıyla kendi alan adına taşındı ve linux@linux.org.tr adını aldı.

linux@linux.org.tr çok kalabıklaşması sonucunda, birkaç yıl içinde konu bazlı çeşitli listeler açıldı. Aynı amaca hizmet eden listeler de oluşması sonucunda 2004 yılında o zaman dernekle ilgili çalışmaların tartışıldığı “dernek” listesinde; listeler konusu masaya yatırıldı. Farklı fikirler toplanarak, önerilen değişiklikler çok sorulu bir oylama haline getirildi ve dernek üyeleri arasında yapılan elektronik oylama sonucunda listeler yeniden yapılanarak bugünkü halini aldı.

Filmi 5 yıl ileri sardığımızda; Temmuz ayının sonlarında linux@linux.org.tr listesine düşen bir e-postada; özgür yazılım temelli elektronik, otomasyon, robotik, gömülü sistemlerinin konuşulacağı bir liste açılmasını önerildi. Bir süre sonra derneğe taşınan bu öneri ile beraber idari kurul kara kara düşünmeye başladı. Listelerin açılması/kapanması ile ilgili oluşturulmuş bir kural dizisi yoktu. 2004’teki genel oylamadan beri dernek içi haberleşme listeleri dışında bir gereksinim olmamıştı. Liste açmakta bir problem yoktu ama ileride gelecek isteklerde fazlasıyla keyfi kararlar, tekrar bir düzensizliğe yol açabilirdi — en azından bir rehberle, birkaç temel kontrolü yaparak hareket etmek yararlı olabilirdi.

Alper (Oğuz), idari kurulda konuşulanları derleyerek lkd-uye listesinde de tartışmaya açtı, ardından “teknik liste açma/kapama kuralları” isimli bir belgeye dönüştürdü. İlk olarak bunları elektronik listesine uyguladı ve geçtiğimiz ay nurtopu gibi bir yeni listemiz oldu. Elektronik listesine, tüm diğer teknik e-posta listeleri gibi liste.linux.org.tr web sitesinden isteyen herkes üye olabiliyor.

27 Ekim 2009

Posted In: Yk