Hepsine hükmedecek tek bir günlük

wordpress 
Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında dernekteki çalışmalarla günlük tutulmaya başlandığında, her çalışma grubu ve ekibin olabildiğince özgür olarak günlüklerini düzenleyebilmesi için web ekibi WordPress MU kurulumu yapıp; tek bir kurulumdan güncellenen bağımsız günlükler sistemi oluşturmuştu.

Geçen bir yıldan uzun zamanda, bağımsız günlüklerin çok da fazla artı getirmediğini farkettik. Çalışma grubu ve ekipler kendi günlüklerine sadece yazı yazma ile ilgilenirken; tema ve benzeri özelleştirmelere hiç gitmediler. Yönetim isim/parolalarının ayrı olması, bir temada düzeltme ya da genel bir ayar değişikliği gerektiğinde tüm günlüklerde tek tek yapmak angaryaları yorucu hale gelmeye başladı. Buna her zaman çg/ekiplerin kendi çalışmalarını yazmaya fırsat bulamaması, yer yer başka dernek üyelerinin bu görevi üstlenmesi eklenince; ayrı ayrı günlükler bulunması gerçekten anlamsız bir hale geldi.

Bunun üzerine standart bir WordPress kurulumu yapalım, farklı kategoriler olsun, herkes kullanıcısıyla girip yazısını yazsın, yönetimi de daha kolay hale gelsin fikri ortaya atıldı. Uzun süredir gündemde olan bu konuya geçen hafta Bahri (Meriç Canlı) zaman ayırdı. Önce geçici bir alana standart bir WordPress kurulumu yaptı, sonra tek tek günlüklerin verilerini dışarı aktarıp, yeni kuruluma geri ekledi ve kategorilerini düzenledi. Kullanıcıları taşıdı ve son olarak da standart dışı elle yerleştirilmiş dosyaları taşıyıp onların bağlantılarını yazılarda tek tek düzeltti.

Böylece Trac’ta kayıtlı çift haneli numaraya sahip, uzun zamandır yapılmayı bekleyen işlerden biri tarihe karışmış oldu.

26 Ekim 2009

Posted In: Web