LKD genel kurulu nasıl yapılır?

Geçen yıl Haziran ayında yönetime seçildiğimizde aramızda hiç derneğin resmi işleri konusunda deneyimli kimse yoktu. Yıllardır genel sekreter olarak görev yapan Türker’in (Gülüm) tüm resmi işlemleri halletmesine o kadar alışmışız ki, aramızda daha önce yönetim kurulu görevi yapmış olanlar olmasına karşın deyim yerindeyse sudan çıkmış balığa dönmüştük. Genel kurul öncesinde uğraşmamış olmamıza karşın; sonrasında resmi işlemler için karar defterine alınması gereken kararlar, yeni tüzüğün imzalanması, banka yetki değişiklikleri, yetki belgeleri, divan kurulu raporu derken epey bişi öğrenmemiz (Türker’in de yardımlarıyla) ve yapmamız gerekmişti. Bazı bilgiler de yenilenmişti (hükümet komiseri çağırmak, Ulus’ta bir gazete bulup genel kurul ilanı vermek yoktu artık örneğin).

Yaklaşık bir ayın sonunda, tüm gerekli işlemleri bitirdiğimizde, Alper (Oğuz) kağıt-kürek işlerine koşturan Volkan (Evrin) ve Doruk’a (Fişek) bir genel kurul için yapılması gerekenleri bir belge haline getirseniz de, yönetime seçilenler ne yapacaklarını sizin gibi öğrenmeseler demişti. Bir “iş kaydı” açılan konu, 11 aya yakın bir süre boyunca “yapılacaklar” listesinde durdu. Genel kurul uzaklaştıkça da önem sırasında gerilere düştü.

Tekrar genel kurul kapıyı çalınca, bu sefer fırsatı ıskalamayan Doruk ve Volkan, yapılanları üye alanında bir belge haline getirdiler. Genel kurul öncesinde, sırasında ve sonrasında yapılacak işlemlerin maddeler halinde listelendiği belgeye kullanılan oy pusulası, üye-imza listelerinin boş hallerini de eklediler. Hem kendileri, hem de gelecek yönetimler için yol gösterici bir “kontrol listesi” oluştu.

26 Haziran 2009

Posted In: Yk