Fotoğraflarla çalışmalar

Yıllar içerisinde yapılan çalışmalarla ilgili fotoğraflar çok çeşitli yerlere yüklenmiş. Artık işler olmayan eski dernek web siteleri, kişisel günlükler, kişisel arşivler ve daha niceleri… Zaman içerisinde de kaybolup gitti bunların bir kısmı. Şimdilerde picasa, facebook gibi araçlar devreye giriyor.

Dernek çalışmalarında çekilen fotoğrafların ortak bir siteye yüklenmesi, bir yıla yakındır gündemde olan bir konu. Amaç tüm üyelerin dernek etkinlikleriyle ilgili fotoğrafları kolayca yükleyebilmelerini sağlamak. Böylece fotoğrafların kaybolmamasını sağlayabilecek, toplu bir halde de gezilmesi mümkün olacaktı.

Şenliğin yaklaşmasıyla beraber Nisan ayında bu yönde web ekibinin çalışmaları da hızlandı, hatta fotoğraf yarışması için kullanılması planlandı ancak şenliğe yetişmedi. Şenlik sırasında Melih Taşdizen ve Bahri Meriç Canlı (kırılan gözlüğü nedeniyle her tarafı flu görmesine karşın) beraber şenlik alanında uğraşıp Gallery yazılımının kurulumu tamamladılar. Şenlik sonrasında ise genel kurul koşturusu başlayınca bu çalışma askıda kaldı.

Genel kurul sonrası, ilk olarak genel kurul fotoğraflarını yüklemek için tozunu üfledik. Tek tek fotoğraflar nasıl yüklenecek diye düşünürken, n tane fotoğraf içeren sıkıştırılmış tek bir arşiv dosyasının yüklenmesi durumunda yazılımın arşivleri açıp otomatik fotoğrafları yerleştirdiğini farkettik ve uygulama bir anda kullanıma geçmiş oldu. Volkan Uygun’un objektifinden ve Doruk Fişek’in elden ele gezen makinasından 6. Olağan LKD Genel Kurulu ve çevresini süsleyen kahvaltı, akşam yemeği, piknik eylemlerini http://galeri.linux.org.tr adresinden izleyebilirsiniz. Darısı şenlik fotoğraflarının başına 🙂

Şimdi önümüzde yapılacak üyelerin ve sitelerin arşivlerinin eşelenerek dernek çalışmalarında çekilen fotoğrafların galeriye yüklenmesi çalışması var. Derneğin tarihçesinin oluşması ve korunması yönünde atılan önemli bir adım olacağını umuyoruz.

24 Haziran 2009

Posted In: Yk