haber.linux.org.tr yayında

haberlinuxorgtr 
Linux ve özgür yazılım haberlerinin yayınlanacağı bir haber sitesinin varlığı derneğe yabancı olmayan bir fikir. Geçmişte birkaç kez farklı şekillerde haber yayınlama çalışmaları yapılmış, haberler dönem dönem linux.org.tr web sitesinin önemli bir parçası olmuş, ilgilenen insanlar arttıkça gelişmiş, azaldıkça ise durağanlaşmıştı.

Bir haber yayınlama çalışmasının yeniden hayata geçmesi aslında geçen seneden beri var olan bir fikirdi. İlk olarak Kasım ayında bir kıpırdanma başladı, Hakan (Uygun), daha önce derneğin 3-4 sene önce yayınladığı elektronik dergisinde görev almış olan Erhan Ekici ve İzlem Gözükeleş ile bağlantı kurdu. Olumlu geri beslemelerin ardından, “eee… siteyi nasıl oluşturacağız peki?” sorunsalı ortaya çıktı.

Web ekibinin haber.linux.org.tr sitesini oluşturmaya girişebilmesi Ocak ayını buldu. Barkın Kılıç’ın birkaç haftalık uğraşından sonra site, düzenlenen tasarımı ve anonim haber gönderme formu ile beraber Şubat başında hazırdı. www.linux.org.tr web sitesinde eskiyen haberleri kaldırıp, haber.linux.org.tr‘den son haber başlıkları yerleşecek şekilde de düzenledi. Bu sefer de dernekte (başta şenlik olmak üzere) başka işlere yoğunlaşıldığı için site “genişletilmiş” bir test yayını sürecine girdi.

Geçtiğimiz ay dernek üyelerine yapılan “haber sitesine editör aranıyor” duyurusunun ardından, bugün editörlük görevini üstlenen dernek üyeleri Erhan Ekici, İzlem Gözükeleş, Mehmet Altay Ünal ve Fevzi Daş mazbatalarını (erişim bilgilerini) aldılar ve göreve başladılar.

Sitenin başta Türkiye’deki özgür yazılım çalışmaları olmak uzere, genel olarak dünyadaki önemli gelişmelerin Türkçe takip edilebilmesi için önemli bir araç haline gelmesi hedefler arasında.

Herkesi Linux ve özgür yazılımlarla ilgili önemli bulduğunuz tüm haberleri haber.linux.org.tr web sitesinde yayınlamaya davet ediyoruz.

10 Haziran 2009

Posted In: Yk