Sunucularda inşaat sürüyor

Disklerinde problem çıkan sunucunun yerine devreye aldığımız yeni sunucunun bellek yetmezliğinden dolayı sürekli takasa düşerek sürekli yavaşlaması üzerine bugün hızlı bir operasyon gerçekleştirdik.

Sabah Asnet’le bağlantı kurup, acele bize sunucumuz için 2×2 GB RAM dedik. Formlar dolduruldu, banka havalesi yapıldı, fatura kesildi. Ancak RAM’ler Ankara Öveçler’den Bilkent’e ışınlanamadı (teknolojinin gözü kör olsun). Önce Barış (Özyurt) araç ayarlamaya çalıştı, başaramadı. Sonra Volkan (Evrin) işten biraz kafamı kaldırıp gidip alıp/gelsem dedi, o da olmadı. Sonunda Asnet’te çalışan üyemiz Bora (Ergül) 18:30’da iş çıkışında bellekleri yanına aldı, evine giderek yolundan biraz(!) saparak onları Bilkent’e kadar getirdi. Volkan’la beraber sunucu odasına girip “kaputu” açtılar ve içine taktılar.

Tabii tüm bunlar olurken şansımız yerindeydi (!). Web servislerinin bir kısmını tutan eski sunucumuz da erişilemez hale geldi. Sistem yöneticileri KVM’den çalışır halde olduğunu görüp, ağ üzerinden ulaşamıyorlardı. Bir şekilde ethernet bağlantısında problem olduğu ortaya çıktı. Volkan gitmişken bağlantıyı da düzeltti; bir tane de yedek olsun diye, ikinci ethernet kartı da switch’e bağlandı, ayrı ayrı IP’lerden iki ethernetten de ulaşılır hale geldi.

Şimdilik bir problem yok gözüküyor (tahtaya vurun).

26 Şubat 2009

Posted In: Yk