FreeDays ile Linux ve Özgür Yazılım Şenliği Elele 2009’a

Bu seneki Linux ve Özgür Yazılım Şenliği ile ilgili bir süredir fikri hazırlıklar sürüyordu. Önce dernek üyeleri konuyu tartıştı, elektronik oylama yapıldı, daha sonra şenliğin yürütme kurulunda görev almak için öne çıkanlar oldu — Arda Çetin ve Barkın Kılıç bu zor görevi üstlendiler. 25 Ocak’ta bir yüzyüze toplantı gerçekleşti. İlk hedef şenliğin yer ve tarihinin kesinleşmesiydi. Mekan önerileri listelendi, tercih kriterlerine göre puanlanıp sıraya dizildi.

İlk olarak İstanbul Bilgi Üniversitesi’ne rota çevrildi. Bilgi Üniversitesi de aynı şehirde yakın zamanda iki ayrı etkinlik olmasındansa, güçleri birleştirip ortak tek bir etkinlik yapmaya sıcak baktı. Bunun üzerine 5 Şubat Perşembe günü 11:00’de görüşmek üzere randevulaştık.

Görüşme için Doruk (yk) Ankara’dan, Barkın (şenlik) Bursa’dan geldi İstanbul’a. Ev sahibi olarak Enver Altın (sponsor) da Ataşehir’den arabayla çıkarak şehir dışından gelenleri çeşitli noktalardan topladı. Biraz erken toplanınca, beraber kahvaltı da ettiler. Ardından İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Chris Stephenson, Boran Puhaloğlu ve Emre Sevinç ile yüzyüze görüştüler. Etkinlik organizasyonuyla ilgili hemen her konuda ortak noktalarda anlaştılar.

Bu yıl şenlik 17-18 Nisan’da, İstanbul Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü’nde gerçekleşiyor. Gelişmeler netleştikçe, gerek şenliğin açılacak web sitesinden, gerekse de günlüğünden takip edilebiliyor olacak.

Fotoğraflar mı… Fotoğraf çekmesine çektik ama bellek değişimleri sırasında kayboldu kendileri, hükümsüzdürler (sonradan gelen düzeltme, fotoğraflardan en azından biri bulundu).

bilgi_gorusme_040209

Sonrası mı… Dernek üçlüsü karşıya geçip kurufasulye yedik, tatlı yedik. Enver’i yolcu ettikten sonra, Doruk ve Barkın’ın maceraları sık sık mekan değiştirerek Barkın’ın Bursa otobüsüyle dönüş yolculuğuna başladığı gece 2’ye kadar sürdü 🙂

24 Şubat 2009

Posted In: Yk