Gezegen oylaması ve durumlar

Gezegen ana sayfası için yaptığımız oylama ile ilgili gelen şikayetler sonrasında bir iki açıklama yapmakta fayda var. Soru cevap şeklinde gidelim kısa sürsün

* Gezegen ekibi sağdan soldan topladıkları adresleri ekliyor mu Gezegen’e?

Böyle bir çalışmamız yok. Şu ana kadar sadece bize Gezegen’de yer almak istiyorum diye başvuranları ekledik. Eklerken tanıdık olmasına bakmıyoruz. Günlüğü’ne bakıp, yazdıklarını okuyor ve ekliyoruz. Geri çevirdiğimiz olmadı. Genelde bu ana kadar karar veren yerine uygulayan olmayı tercih ettik. Bir karar verilecekse de ortak bir katılımla vermeye çalışıyoruz.

* Bu oylama nedir?

Gezegen ana sayfasındaki girdilerin sadece kişisel günlüklerden oluşması gerektiğine dair teklifler, rahatsızlıklar aldık. Kendi aramızda değerlendirdiğimizde de ortak bir fikrimiz yoktu bu konuda. Mesela Gezegen ekibini oluşturan ben (Oğuz Yarımtepe) ve Alper Kanat bu konuda farklı düşünüyor. Zaten bizim karar vermemizin doğru olmayacağı bir durum idi ve Doruk Fişek’in önerisi ile Polldady’de oylama açtık. Açarken de çerezlerinizi elleyerek birden fazla oy kullanabilineceğini biliyorduk. Doğal olarak bu duruma tepkiler oldu. Polldady kullanmamızı eleştirenler oldu. Dikkate almamız gereken kısıtlamalar var. Onun için Polldady’i kullanmıştık. Neler onlar?

* Gezegen’i sadece LKD üyeleri takip etmiyor.
* Gezegen ana sayfasındaki değişiklik için sadece LKD üyeleri veya sadece Gezegen yazarlarına sormamız takip eden kitlenin örneklenmesi açısından doğru olmayabilir.
* Öyle bir oylama yapalım ki herkes oy kullanabilsin.

İşi çok da uzatmadan bir çözüme gitmemiz gerekir diye düşündük ve oylamaya geçtik. LKD üye oylama sistemini neden kullanmadınız diye soranlar oldu. Nedenini yukarıda belirttik. Tanımadığımız ve Gezegen’i takip eden insanların katılımlarını sağlayabileceğimiz en kolay yol olarak biz var olan bir oylama sistemini kullanmayı tercih ettik. Bakış tarzı en genel katılımı sağlamak olunca ne çerezler ile ne IP ile ne de email doğrulama ile mükerrer oy kullanılmasını engelleyemeceğimizden, birini tercih edip uyguladık.

Gezegen ekibi olarak Gezegen’i takip edenlerin şikayetlerine çözüm bulmakla yükümlüyüz. Bunun yaparken bir dayanak noktamız da olması gerekiyor. Bu ya genel kabul görmüş kurallar veya sizlerin oyları olabilir.

Bütün bunlar sonucunda içimize sinecek bir çözüm bulana kadar Gezegen ana sayfasındaki girdileri değiştiremeyeceğiz.

Her tür önerinizi yazmaktan lütfen çekinmeyin. Yapıcı her öneriyi dikkate alacağız.

12 Şubat 2009

Posted In: Gezegen