liste.linux.org.tr web sayfaları svn’de

Derneğin e-posta servisi ile e-posta listeleri, web sitelerinden ayrı bir sunucuda bulunuyorlar. Servislerin ayrı olması, sunucuların herhangi birinde bir sorun olduğunda alternatif bir iletişim yönteminin hala kullanılabilir durumda olmasını sağlıyor. Web sunucusunda bir problem olduğunda e-posta servisi çalışmaya devam ediyor, e-posta servisinde bir problem olsa bile web üzerinden hala iletişebiliyoruz.

Listeci arşivleri de web üzerinden sunulduğu için e-posta sunucusunda da bir web servisi çalışıyor. Ama tek verilen web hizmeti o olduğundan, sistem yöneticileri de normalde web sitelerinin güncellenmesi için kullanılan servisleri onun üzerinde çalıştırmamayı tercih ediyorlar. liste.linux.org.tr web sitesi sadece liste arşivlerine değil, aynı zamanda listeler hakkında bilgi veren sayfalara da ev sahipliği yapıyor. Az güncellenen bir site olduğu için genelde problem olmuyor ama bu ufak-tefek güncellemelerin de sürekli ertelenmesine yol açabiliyor.

Buna daha iyi bir çözüm düşünülürken, liste.linux.org.tr web sitesinin arşiv olmayan kısmını web sunucusunda svn’de tutsak ve e-posta sunucusu sayfaları svn’den çekerek güncellese fikri atıldı ortaya. Web sitelerini svn’de tutmak zaten eskiden beri var olan bir düşünceydi, bu da iyi bir deneme olabilirdi.

Bunun üzerine svn servisinde erişim kısıtlı, web ekibinin ulaşabileceği web sayfalarına özel bir depo ve commit e-posta listesi açıldı. E-posta sunucusundaki web servisine .svn dizinlerine erişim izni vermeyecek şekilde ayar yapıldı. Depoya site yerleştirildikten sonra, liste.linux.org.tr web alanı da açılan svn deposundan güncellenebilir hale getirildi.

Artık hem web ekibinde yetki verilen herkes liste.linux.org.tr sitesini istediği zaman güncelleyebiliyor, hem de yapılan değişikliklerden herkes anında haberdar oluyor.

29 Ocak 2009

Posted In: Yk