Dijital üye fotoğraflarını birleştirmek

Eskiden basılmış üye kartlarının dağıtımı sırasında, üye yazılımında üye kartı istemiş ve kendilerine iletilmiş olan bazı üyelerin fotoğraflarının görünmediğini fark ettik. Bir üyenin dijital ortamda fotoğrafı olmadan üye kartını basamadığımız için, normalde bu üyelerin fotoğraflarının da üye yazılımında olması gerekirdi.

Bunun üzerine Volkan arşivlere daldı, geçen dönem üye kartı basımına giden dosyaları çıkardı. İlk basım ile üye yazılımındaki fotoğraf kayıtları birebir tutuyordu. Bunun üzerine ikinci bir seri daha çıkardı, oradaki listelerle karşılaştırarak üye yazılımında fotoğrafı bulunmayan 80 tane üyenin daha fotoğrafını ekleyebildik.

Bir 30-40 kadar üyenin ise fotoğraflarında üye yazılımındakinden ufak tefek farklılıklar olduğu gözümüze çarptı. Daha yakından inceleme sonucunda bu üyelerin fotoğrafların “elle” tek tek düzeltildiği ortaya çıktı. Çok geniş çekilmiş bazı fotoğraflar kesilerek daha “kişi”nin kendisini gösterecek biçimde düzenlenmiş, bazıları karttaki resim alanına göre ayarlanınca orantısı bozulacak diye fazla yerleri kırpılmış, renkleri ile oynanmış ve benzeri. Titizliğe hayran kalmamak elde değil. Geçen dönemlerde bu tarz bilinmeyen, ufak tefek ama zaman ve emek gerektiren nice işler yapıldı kim bilir diye düşünmeden edemedik…

25 Ocak 2009

Posted In: Yk