Parmaklar oylama düğmelerine

Çok sayıda insanın yer aldığı bir toplulukta zaman zaman ortak bir karara varmak zor olabiliyor. Bir e-posta listesindeki tartışmaların sonucunda bazen farklı görüşler doğurabiliyor. Çoğunluğun ne istediğinin bariz biçimde belli olduğu durumlarda karar verilmesi kolay olsa da, her zaman ortak bir yolda anlaşılamayabiliyor. İnsanların farklı görüşlerinin olması oldukça doğal.

İşin bir de “sessiz çoğunluk” boyutu var. Genellikle tartışmaları çok fazla kişi izlemesine ya da tartışma sürecinde bir görüş sahibi olmasına karşın, önemli bir kısmı fikrini belirt(e)meyebiliyor. Özellikle önemli kararlarda onların da görüşünü almak önem kazanıyor. Çünkü onlar da bu topluluğun önemli bir parçası.

İşte bu noktada Linux Kullanıcıları Derneği’nde dernek üyeleri arasında “elektronik oylama” yöntemi kullanılabiliyor. Çoğu sivil toplum kuruluşundaki üyelerden farklı olarak bizi biraraya toplayan konunun doğası gereği hepimiz bilgisayarla haşır-neşir insanlar olduğumuz için fiziksel engeller bizi durduramıyor.

İlk kez 2004’te dernek üyeleri arasında oylama yapıldı. “Yılın Penguenleri Ödülleri”ni ilk iki yıl dernek üyeleri arasından seçilen bir jüri belirliyordu. Bu jürinin nasıl, neye göre belirlendiği; niye bu insanların seçildiği ayrı bir dert olduğundan ve tüm üyelerin katılımıyla çok daha fazla kişinin görüşünü yansıtan bir seçim yapılabileceğinden Boğaziçi Üniversitesi’nin katkılarıyla tüm üyelerin katılabileceği bir sistem oluşturulmuştu.

Şimdi de derneğin en büyük etkinliği olan “Linux ve Özgür Yazılım Şenliği/Konferansı”nın geleceğine dernek üyeleri olarak karar veriyoruz. Konu lkd-uye listesinde tartışmaya açıldığında çeşitli fikirler ortaya atıldı. Her birinin artı/eksi yönleri vardı. Böyle önemli bir kararın hep beraber verebilmemiz için bu görüşleri derleyen 6 soruluk bir oylama hazırladık.

Bu, dernek tarihinde yapılan 10. elektronik oylama. “Yılın Penguenleri Ödülleri”nin verilmesi için yapılan 5 tanesi dışında, derneğin geleceği ile ilgili önemli kararlar verilmek için 5. kez kullanılıyor. Daha önce teknik e-posta listelerinin yapılandırılması, aidat belirlenmesi, logo seçimi ve yönetimde geçtiğimiz aylarda yapılan politika değişikliğinde bu yöntem kullanılmıştı.

Tüm üyelere e-posta ile oylama ile ilgili bilgiler ulaştırıldı. Eğer bir dernek üyesi olmanıza karşın oylama e-postası elinize ulaşmadı ise, lütfen dernek üye işleri ekibi ile uye at lkd nokta org nokta tr e-posta adresinden bağlantı kurarak iletişim bilgilerinizi güncelleyin.

13 Kasım 2008

Posted In: Yk