Konferans Kitapçıkları İçin Kütüphaneler Genel Müdürlüğü ile Görüşme

Matbaadan aldığımız ve kendileri için bir ISBN numarası için başvurduğumuz 1. Linux ve Özgür Yazılım Konferansı'nın bildiri kitapçıklarının en etkili dağıtım biçimi konusunda bir süredir kafa yoruyoruz. Elimizde 1000'e yakın bildiri kitapçığı var, bunların en kısa zaman en çok ilgilenecek insanların eline ulaşmasını istiyoruz.

Bir üyemizin önerisi üzerine Türkiye'deki halk kütüphanelerine bu kitapçıkları dağıtalım diye düşündük. Telefonla danıştığımızda “kitapçığı görmemiz gerekli” dediler. Bunun üzerine dernek üyelerimizden Serdar Dalgıç bugün Ulus'taki Kütüphaneler Genel Müdürlüğü'ne gitti.

Materyal Sağlama ve Yayın Dağıtım Bölümü bize oldukça yardımcı oldu ve çok sıcak davrandı. Normal süreçte kütüphanelere bağış yapılması istenen kitap dilekçeyle beraber incelemeye alınıyor, sonra incelemeden geçerse belli bir miktar temin ediliyor, sonra depolarında tutuluyor ve Temmuz ayı civarında 81 il merkezi ve 200 ilçe merkezindeki kütüphanelere her yıl kitaplar gönderiliyor. Ne yazık ki biz yıllık teslimatı bir-iki ay ile kaçırmış durumdayız ve bugün kitapları teslim etsek bile ancak 11 ay sonra kütüphanelere ulaşacak.

Kendimiz postayla göndermeye kalkarsak da, her kütüphaneyle tek tek bağlantıya geçmemiz gerekiyor. Her biri kendi komisyonlarında değerlendiriyorlar, yani gönderdiğimizle kalabiliriz, bize geri gönderebilirler.

Biz bu kitapçığı her sene basıyor olsak, süreli yayın kabul edilip PTT tarafından indirim yapılır mı diye sorduk. Onun için de her yıl 15 Aralık – 15 Ocak tarihleri arasında başvurulması ve onun kurullarından geçmesi gerekiyormuş. Bu bir kitapçık olduğu için süreli yayın olarak kabul edilmeyebilir dediler.

Kendilerine teşekkür ederek, konu hakkında oldukça bilgilenmiş bir halde oradan ayrıldık.

21 Ağustos 2008

Posted In: Genel