“Özgür Kitap” Anadolu Ajansı'nda

Dernek üyelerimizden M. Ali Vardar’ın geçen hafta internet üzerinden özgür bir lisansla dağıtmaya başladığı “Açık Kodlu Uygulama Geliştirme Araçları” kitabına ilgi artarak büyüyor. Bir hafta içinde 4000’den fazla kez indirilen kitap, şimdiden yazarın eski basılmış kitaplarından daha büyük bir kitleye ulaşmış durumda.

Bugün 13:42’de Anadolu Ajansı bu özgür kitabı, Türkiye’deki tüm basın-yayın kuruluşlarına aşağıdaki haber ile duyurdu :

===============================================

-LKD’DEN ÜCRETSİZ KİTAP
-LKD ÜYESİ VARDAR, ”AÇIK KODLU YAZILIM GELİŞTİRME ARAÇLARI” İSİMLİ KİTABIYLA, İŞLETİM SİSTEMİ YAZMAK İSTEYENLERE İPUÇLARI VERİYOR

ANKARA (A.A) – 10.07.2008 – Linux Kullanıcıları Derneği (LKD) üyesi yazar Ali Vardar, ”Açık Kodlu Yazılım Geliştirme Araçları” isimli kitabıyla, işletim sistemi yazmak isteyenlere ipuçları veriyor.

Vardar, ”http://www.linuxprogramlama.com/documents/acikkodlugelistirme.pdf” internet adresinden indirilebilen 145 sayfalık kitapta, Linux veya Unix işletim sistemi ile tanışmış, C bilgisayar programlama dilini bilen kişilere, Linux ve Unix sistemlerinde özgürce kullanılabilecek açık kaynak kodlu yazılım geliştirme araçlarını tanıtarak, kullanım örnekleri veriyor.

Vardar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, örneklerin C dilinde verildiğini ancak bu dili öğretme amacı taşımadığını belirtti.

Tanıtılan açık kodlu yazılımların tümünün GPL veya BSD lisanslı olduğunu ve kitabın bu iki özgür yazılım lisanının Türkçe çevirilerini de içerdiğini kaydeden Vardar, ”Kitap, Linux veya Unix altında tümüyle açık kodlu yazılım geliştirme araçları kullanarak bir proje gerçekleştirmek için gereken editörden derleyiciye, hatadan arındırma araçlarından paketleme araçlarına kadar tüm yelpazeyi örneklerle tanıtmakta” dedi.

Ali Vardar, internetten ücretsiz temin edilen kitap için LKD’ye bağış yapılmasını istedi.

(CÜN-SKA)

===============================================

10 Temmuz 2008

Posted In: Genel