Sponsor peşinde

Bir etkinlik bittiği zaman aslında etkinliğin organizasyon süreci bitmemiş oluyor. 20-21 Haziran’da yapılan Linux ve Özgür Yazılım Konferansı’nın üzerinden 10 gün geçmiş olmasına karşın, hala penguenler hesapları toparlıyor, bildiri/sunumları bir araya getirmeye çalışıyor, plaketleri sahiplerine teslim ediyor ve sponsorlardan ödeme almaya çalışıyor.

Sponsorlarla ilişkiler gerçekten özel ilgi istiyor. Her birinin kendi yoğurt yiyişi var. Özel bir form doldurmanızı isteyenler, belirli harcamalar direk kendilerine fatura edilmesini isteyenler, düzenli çalıştığı reklam firması üzerinden ödeme yapmak isteyenler ve daha niceleri. Olay onunla bittiğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz, birçok yasal evrak gidip gelmesi gerekiyor — yasal evrakları sağlam olsun diye özel kargo ile gönderseniz bile ilgili kişinin eline geçmeyebiliyor, kurum içinde kaybedebiliyorlar. Sonra uğraş dur…

Araya reklam firmasi girmesi ayrı bir boyut açıyor, çünkü bir kurumla daha uğraşmak demek. İşlemleri büyük bir ciddiyetle yapanlar olduğu gibi; bazıları kendi nakit akışlarını dengelemek için sponsor firmadan parayı alıp, sizi aylarca oyalayıp, derneği hem yasal hem mali açıdan zor duruma sokabiliyorlar.

Kısaca ne ararsanız var 🙂

Çarşamba günü derneğimizde geçen dönem yönetim kurulu üyeliği yapan Sinan Alyürük ile yeni dönem yönetim kurulu üyesi Doruk Fişek buluşarak, bir sponsorumuzdan ödeme almamızda yardımcı olacak penguen dostu bir firma ile görüşmeye gitti. “Kavuğu devretme” çalışmaları kapsamında, ilgili kişi ile tanışıldı. Genel olarak Linux dünyasından ve kendi kurumlarının Linux’a geçişlerinden konuşulurken, dernek üyelerimizden Murat Üstüntaş’ın da binada olduğunu ve üst katta sistemleriyle uğraşmakta olduğunu öğrendik. Sohbet onu da içine alarak genişledi.

Firmada işimiz bittikten sonra, beraber çıktık ve üçümüz “derneğin tarihi mekanları” serisine devam ederek Net Piknik’te bulduk kendimizi. 2-3 saat boyunca gerek dernekten, gerek özgür yazılımdan, gerek bilişim sektöründen, gerekse de hayattan konuştuk.

Peki tarihi mekanlığı nereden geliyor buranın?

Bundan tam 6 yıl önce, ilk yapılan Linux ve Özgür Yazılım Şenliği’nin üçüncü günü akşamı, pestili çıkmış organizasyon ekibinin çoğu eğlenmek için Net Piknik’e gitmişti. Ayrıntıları anlatmamıza gerek yok çünkü bu anıyı ölümsüzleştiren 17 dakikalık, “azkat” (az kesilmiş) bir amatör video kaydı bulunuyor.

04 Temmuz 2008

Posted In: Genel