Özgür Yazılımla ilgili bir Özgür Kitap :)

Derneğin genel kurul sonrası koşuşturması devam ederken, kutumuza dernek üyelerinden M. Ali Vardar’dan bir e-posta düştü. 2-3 yıldır fırsat buldukça yazdığı ve bitmesine az kalan “Açık Kodlu Uygulama Geliştirme Araçları” kitabından bahsediyordu. Önceki kitaplarında olduğu gibi Papatya Yayıncılık’ın kitabı basmak istediğini ancak kendisinin kitabının özgürce elektronik olarak dağıtılmasını istediğini söyledi. İnsanlardan kitabı beğenmeleri durumunda bağış yapmalarını istemeyi düşündüğünü söyleyerek, fikrimizi sordu.

Kitapların yayinevi kaygısından bağımsız hazırlanıp dağıtılabilmesi, çok daha fazla kişiye ulaşabilmesi ve baskısından bağımsız olarak ölümsüzleşebilmesi oldukça güzel bir yaklaşımdı. Başarılı olursak, kitap yazarları icin örnek bir model oluşturmuş oluruz diye düşündük.

Kendisine fikrini çok olumlu bulduğumuzu, seve seve elimizden gelen desteği vereceğimizi söyledik. Duyuru hazırlayalım, web reklamı (banner) yapalim, hatta belki bir ufak sayfa tasarlayalım gibi düşünceler kafada uçuşurken bir baktık ki dün “kitabım hazır” diyen bir e-posta geldi.

Hummalı bir koşuşturu başladı. Mahmut Sedat Eroğul kitabı indirip, inceleyerek bir duyuru metni hazırlamaya girişti. Ali Haydar Eroğlu ve son şenlik / konferans afişlerimizi tasarlayan Umuthan Uyar banner tasarımına girişti. Eski yönetimden güncel basın telefon/faks bilgilerini aldık.

Gün sonunda duyuru hazırdı. Dernek antetine duyuru yerleştirilerek basın kuruluşlarına ve haber merkezlerine fakslanmaya başlandı. E-posta ile gerek özgür yazılım camiasına, gerekse de bilişim teknolojileri ile ilgili çeşitli haber grupları / listelere duyuru gönderildi. Bugün öğlen saatlerinde ise ilk seri banner’lar hazırdı. www.linux.org.tr düzenlendi; Türkiye’de faaliyet gösteren irili-ufaklı özgür yazılım gruplarıyla bağlantı kurularak, sitelerine bu banner’lardan yerleştirmeleri, üyelerine duyurmaları rica edildi.

Artık top okurlarda… Kitabı beğenecekler mi? Yazarın bu cesur davranışını alkışlayacaklar mı? Yazara bağışta bulunarak, yayınevinden alacağı telif ücretinden belki daha fazlasını ona ulaştırabilecekler mi? Geri beslemeler ile kitabın daha da gelişmesini sağlayacaklar mı? Bu soruların yanıtlarını ilerleyen aylarda hep beraber öğreneceğiz.

03 Temmuz 2008

Posted In: Genel